mustat aukot

Teen äidinkielen esitelmää mustista aukoista ja tahtoisin siihen hieman lisätietoja ja teidän omia teorioitanne. Joten jos tiedätte mitään asiasta, vastatkaa. Olisi myös kiva saada joku linkki jonnekin, missä on perustietoa asiasta.
HUOM! Menisin muuten kirjastoon, mutta se on liian kaukana....
141137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Muista, että mustista aukoista ei oikeasti ole mitään varmuutta, vaikka kuinka asiantuntevilta lausunnot ja raportit vaikuttavatkin.

Äänestä
  • Ruskea reikä se vasta valtava onkin

    Äänestä

  • Reikä kirjoitti:

    Ruskea reikä se vasta valtava onkin

    Aika hyvä!!!

    Äänestä

Kyllä on mukavia nuo naisten aukot.

Äänestä

jos toi kala on horoskooppi merkki niin painu juntti astrologia osastolle.

Äänestä

Mustat aukot ovat vastaavanlaisia kolmiulotteisesti laajenevia energiakeskittymiä, joista avautuu samlla energia-aaltoja, kuin atomitkin, mutta paljon isompia.

Kolmiulotteisesti laajenevista atomeista avautuvilla energia-aalloilla on elektroniluonne.

Ja galaksien keskustojen laajenevista mustista aukoista avautuvilla energia-aalloilla on myös atomiluonne.


http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=4034

Äänestä
  • Tää saatanan savolaisjuntti pitäis salvaa, ampua, hirttää, hukuttaa Kallaveteen, onkia ylös ja valaa ympärille teräsbetonikuori. Sit vois antaa tietokoneen käyttöön, jos jotain olisi oppinut.

    Äänestä

  • Pystyn todistamaan ajatukseni mukaisen energian käpertymisen tiheämpään ja avautumisen vähemmän tiheäksi toistettavalla kokeella.

    Pystyvätkö nykyiset fyysikot todistamaan tilan laajenemisen tai kaareutumisen toistettavalla kokeella.

    Savor

    :);):)

    Äänestä

  • Ärhäpää kirjoitti:

    Tää saatanan savolaisjuntti pitäis salvaa, ampua, hirttää, hukuttaa Kallaveteen, onkia ylös ja valaa ympärille teräsbetonikuori. Sit vois antaa tietokoneen käyttöön, jos jotain olisi oppinut.

    Älä hermostu: Antaa kaikkien puhua, mitä ajattelee. Sehän on lukijan omasta älystä kiinni, miten sen ymmärtää. Onhan siinä mielenkiintoista ajatusta, vai eikö muka ole?

    Äänestä

  • Vihtori kirjoitti:

    Älä hermostu: Antaa kaikkien puhua, mitä ajattelee. Sehän on lukijan omasta älystä kiinni, miten sen ymmärtää. Onhan siinä mielenkiintoista ajatusta, vai eikö muka ole?

    ..kun tää jannu spämmää suurinpiirtein joka topikin(mukaanlukien suokupuolielämää käsittelevän), niin kyllä siinä rupeaa hihat palamaan

    Äänestä

Älä välitä kaikista herjan heittäjistä, olihan siellä pari tosi asiallistakin vihjettä. Mutta vilkaiseppa myös tekstit "Ainetta ei ole" ja "Universumin koko,ikä jne." Tällä palstalla. Kunhan muistat esitelmässäsi mainita tietolähteet, ettei tule ongelmia tekijän oikeuksista.
Yksi pitkä sellainen puhuu energia aalloista, mutta minä sanoisin sen liittyvän gravitaatioon tavalla, jota en ryhdy sen laajemmin tässä spekuloimaan. Olisi paljon muutakin spekuloitavaa, mutta jos on kysyttävää, niin kysy ihmeessä! Näkyyhän täällä olevan vastaajiakin, yllin kyllin.
Tv: Vihtori Pönttö

Äänestä

Mustat aukot ovat supernova räjähdyksen jäänteitä jossa painovoima on kasvanut niin suureksi ettei edes valo pääse sieltä pois vaan syntyy singulaariteetti johon päättyy kaikki minkä meidän fysiikan lait tuntee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kala kirjoitti:

Teen äidinkielen esitelmää mustista aukoista ja tahtoisin siihen hieman lisätietoja ja teidän omia teorioitanne. Joten jos tiedätte mitään asiasta, vastatkaa. Olisi myös kiva saada joku linkki jonnekin, missä on perustietoa asiasta.
HUOM! Menisin muuten kirjastoon, mutta se on liian kaukana....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu