Mitä sanotte tällaisesta ohjelmasta joka on juuri meneillään?
Ma: Vatsa ja selkä
Ti: Kädet (penkki, ylätalja, alatalja, vipunostot, ja hauis)
Ke: Vatsa
To: Jalat (jalkaprässi, etu-ja takareidet ja pohkeet)
Pe: Vatsa ja selkä
La: Kädet (vinopenkki, hauis, vipuostot, hartiakohautukset ja rabteet.)
Su: jalat (jalkakyykky, etu ja takareidet ja pohkeet)
Ma: Vatsa ja selkä
Ti: Kädet (penkki, ylätalja, alatalja, vipunostot, ja hauis)
Ke: Vatsa
To: Jalat (jalkaprässi, etu-ja takareidet ja pohkeet)
Pe: Vatsa ja selkä
La: Kädet (vinopenkki, hauis, vipuostot, hartiakohautukset ja rabteet.)
Su: jalat (jalkakyykky, etu ja takareidet ja pohkeet)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mutta, kuinka kauan olet harrastanut kuntosalia? Aloittelijalle määräsi on liian raskas, mutta pidempään tehneelle ei. Oletko varma motivaatiosi riittävyydestä? Harjoittelumääräsi on valtava. Pitäisi olla yksi lepopäivä.
Tarkoittaako alatalja tapauksessasi ojentajataljaa? Alataljalla yleensä tarkoitetaan suoralleselkälihakselle tarkoitettua liikettä.
Ja ymmärsinkö oikein, että käsi- päivinä teet myös hartiat ja rinnan? Jos teet niin antaisin niille oman päivän, jolloin pystyisit keskittymään paremmin(esim. ojentajat hauikset/rinta hartiat)
Olen harrastanut n. 2vuotta salia. Pitää muuten muuttaa toi hartia ja rinta, niinkuin sanoit. Ja motivaatiota kyllä riittä vaikka muille jakaa.
Lisäksi joka treenin jälkeen proteiini hiilihydraatti kreatiini drinkki. Ja sitten illalla viel yöproteiinia 30-50g.
Kiitos neuvosta.
Kyllä se liian raskas on pidempään treenanneellekin. Itse kokeilin joskus treenata 6pvää/vko. Kehittyminen pysähty siihen paikkaan. ainakin 2 lepopäivää pitää viikolle mahtua.
Ei ole olemassakaan "suoraa" selkälihasta. On kyllä olemassa lihasryhmä joka kulkee nimellä erector spinae, eli selän ojentajalihas. Ja kyseessä on varmaankin alataljasoutu, mitä ei suinkaan ole selän ojentajalle tarkoitettu vaikka se siinä jonkin verran treenautuukin.
Itse sanoisin hyväksi ohjeeksi että max. joka toinen päivä. Lihakset tarvii lepoa jo kasvunkin kannalta ja loukkaantumis riskin esim.lihas tulehdusten, revähtymien... ehkäisemiseksi.
Ohjelma muuten ihan hyvä ja monipuolinen itse teen selän aina eri kerralla kuin vatsan. En tiedä kyllä miten paras. Tähän saa ottaa kantaa niin sais itsekin yhden vinkin että tehdäkö vatsan ja selän erikerroilla.