Ehdotus skeptisen seminaaripäivän ohjelmaksi, kun valtakunnassa ei näytä olevan tarpeeksi skeptistä toimintaa. Seminaarien aiheet voisivat olla esimerkiksi:
1. Apinahyppyjä homeopaatin pöydällä.
James Randi luennoi vankalla kokemuksella.
2. Miten väärennän tutkimustulokset huuhaa-aiheesta?
Luennoijana skeptikkoliikkeen perustajiin kuuluva Paul Kurtz. Vankka asiantuntemus...
3. Miten hukkaan tulokset tekemästäni "tutkimuksesta"?
Randi ja Kurtz yhdessä kertovat tästä tarkkuutta vaativasta aiheesta. Randi kokemuksestaan mm. Sheldraken koiratutkimuksen "toistajana" (No olihan hänen ystävillään kai paljon koiria mitä tutkia) ja Kurtz kokemuksestaan Gauquelinin "Mars-efektin" tutkimuksesta tekemästään "uups jätimme pois monta nimeä" -tapauksesta.
4. Useat skitsoja?
Tampa Bayn skeptikkojen Gary Posner MD luennoimassa huuhaaihmisten henkisistä häiriöistä.
5. Irrationalismi rationalismina
Luennoitsijana Paul Kurtz
6. Kaksoisstandardien tehokas soveltaminen
Luennoitsija avoin
7. Miten jätän perehtymättä tutkimustuloksiin?
James Randi luennoimassa aiheesta vankalla kokemuksellaan mm Sheldraken koiratutkimuksesta
8. Miten herjata tehokkaasti huuhaaihmistä?
Luennoimassa vankan kokemuksen omaava James Randi. Randi kertoo ansiokkaasta Byrdin nimittämisestä pedofiiliksi.
Nämä ja monta muuta mielenkiintoista aihetta kannattaa tulla kuulemaan skeptikkojen seminaaripäiville. Ruvetkaas skepet kiireesti pykäämään tätä seminaaria kokoon, että saadaan vähän säpinää... ;)
Skeptinen seminaari
5
537
Vastaukset
- *Valistunut*
Alla on osanottajille aiheeseen liittyviä tekstejä, jotka osanottajien tulee etukäteen jättää lukematta. Parhaassa tapauksessa he tietenkään eivät edes osaa lukea, mikä säästää paljolta vaivalta. ;)
http://cura.free.fr/xv/14starbb.html
http://www.sunpoint.net/~ranick24/skepsis/
http://www.tricksterbook.com/ArticlesOnline/CSICOPoverv iew.htm - pellentunnistaja
...pelle lopultakin vastaisit aikasempien viestiesi kommenteissa esitettyihin väitteittesi todistuspyyntöihin.
Yrityksesi nolata skeptikoita ja Skepsistä ovat niin lapsellisia, että lopultakin nolaat vain itsesi.
Tuskin uskaltaisit tehdä sitä omalla nimelläsi?- siis
skeptikkoja ei saa kritisoida mutta skeptikko saa kritisoida ketä lystää?
On teillä helppoa ja kivaa! - kommentin jättäjä
siis kirjoitti:
skeptikkoja ei saa kritisoida mutta skeptikko saa kritisoida ketä lystää?
On teillä helppoa ja kivaa!....edellyttää, että perustelee väitteensä faktoin, jotka on todennettavissa (esim. valvotuissa olosuhteissa tehdyillä ja toistettavissa oleivlla kokeilla). Sitä eivät nämä skeptikkoja herjaavat pellet koskaan kykene tekemään - eivätkä edes halua tehdä. Heille riittää pelkkä loanheitto ja entisten väitteiden näennäistodistelu uusilla väitteillä.
Sitä todistettavuutta skeptikot - ja tiedeyhteisö yleensäkin - edellyttävät mysö esim. vaihtoehtohoitojen, astrologian yms. kauppaajilta. Toistaiseksi nämä eivät siihen vaatimukseen ole kyenneet vastaamaan (esim. homeopatia). - Tuumaa
kommentin jättäjä kirjoitti:
....edellyttää, että perustelee väitteensä faktoin, jotka on todennettavissa (esim. valvotuissa olosuhteissa tehdyillä ja toistettavissa oleivlla kokeilla). Sitä eivät nämä skeptikkoja herjaavat pellet koskaan kykene tekemään - eivätkä edes halua tehdä. Heille riittää pelkkä loanheitto ja entisten väitteiden näennäistodistelu uusilla väitteillä.
Sitä todistettavuutta skeptikot - ja tiedeyhteisö yleensäkin - edellyttävät mysö esim. vaihtoehtohoitojen, astrologian yms. kauppaajilta. Toistaiseksi nämä eivät siihen vaatimukseen ole kyenneet vastaamaan (esim. homeopatia)." (esim. valvotuissa olosuhteissa tehdyillä ja toistettavissa olevlla kokeilla)."
Ja tämäkin
vain luonnontieteellisessä tutkimuksessa, sen omalla tutkimusalueellaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463180Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091932Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171910Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si801741- 181512
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431398- 261332
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1181182UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1111145