Lihahyytelössä näyttäisi olevan rasvat vähissä, samoin kalorit mutta proteiinia löytyy. Maalaisjärkeni mukaan siis ihan syötävää, mitäs mieltä olette...tietty kohtuudella ;)
Lihahyytelö !!?
13
10143
Vastaukset
- skäribo
eli hienommin aladobi sopii hyvin laihduttajille.
En tosin koskaan ole ymmärtänyt, miksi kukaan haluaisi moista kammotusta syödä, mutta sillä on ihailijansa. Näkisitpä kun mieheni ja systerini vetävät sitä suoraan kauppahallin paperista. Yäääk! ;)- Varmistelija
Mä luulin aina että se läpinäkyvä on rasvaa, ennenkuin aikoja sitten tuli maistettua ja ihan hyvää se oli. Rasvapitoisuus tosiaan näyttäisi olevan 3% joten uskalsin ostaa sitä. Onhan se vähän hurjan näköistä, mutta kun pitää koittaa löytää vähän vaihtelua niin meneehän tuota parilla aterialla:))
- nykyisin syön
Minulla oli nuorempana aivan kammo tuota lihahyytelö tai sylttyä (niinkuin täällä Tampereella sanotaan) kohtaan. Vanhempani kun siitä tykkäsivät ja sitä söivät. Minusta se näytti hirveältä enkä suostunut maistamaan.
Nykyisin se on yksi herkuistani ja sitä tosiaan voi syödä hyvällä omallatunnolla kun rasvaa on vain 3 %. Näin se maku muuttuu. - varsinkin
nykyisin syön kirjoitti:
Minulla oli nuorempana aivan kammo tuota lihahyytelö tai sylttyä (niinkuin täällä Tampereella sanotaan) kohtaan. Vanhempani kun siitä tykkäsivät ja sitä söivät. Minusta se näytti hirveältä enkä suostunut maistamaan.
Nykyisin se on yksi herkuistani ja sitä tosiaan voi syödä hyvällä omallatunnolla kun rasvaa on vain 3 %. Näin se maku muuttuu.kesäruokaa! Siis yksinkertaista mutta hyvää: Varhaisperunoita tytinää (eli lihahyytelöä) ja salaattia. Päihittää mun maun mukaan grilliruuat!
- Anonyymi
nykyisin syön kirjoitti:
Minulla oli nuorempana aivan kammo tuota lihahyytelö tai sylttyä (niinkuin täällä Tampereella sanotaan) kohtaan. Vanhempani kun siitä tykkäsivät ja sitä söivät. Minusta se näytti hirveältä enkä suostunut maistamaan.
Nykyisin se on yksi herkuistani ja sitä tosiaan voi syödä hyvällä omallatunnolla kun rasvaa on vain 3 %. Näin se maku muuttuu.Ennen tehtiin sianpää sylttyä, nykyään sylttyä voi tehdä esim, potkasta. Hyvää on molemmat.
- Anonyymi
Tein tänään tytinästä ja perunasuikaleista ja sipulista ja kesäkurpitsasta looraa . Liemeksi kermaa vedellä laimennettuna. Päälle yksi kermajuuston siivu revittynä. Tuli ihan sairaan hyvää vaikka itte sanonki😋
- Anonyymi
Ja sitten se hyytelö osa suli sinne ruokaan. Ihan sama mitä lihaa sitten olisit käyttänyt, kun menit hyytelön pilaamaan noin.
- Anonyymi
koodilla 3SNMXD5 4,00 € Wolt-krediittejä jokaista 3 ensimmäistä tilaustasi kohden kannattaa hyödyntää
- Anonyymi
Mitä lihahyytelö on, mistä se on peräisin
- Anonyymi
Meillä sitä sanottiin vajaa 100 v sitten lummuusiksi. Se tehtiin muistaakseni keittämällä, lähtöaineena pääasiassa eläimen pää. Hyvää se olikin ja hyvää on nytkin, ostan aina silloin tällöin.
- Anonyymi
Lihahyytelössä on kollageenia.
Kollageeni on yksi kehomme keskeisimmistä proteiineista, joka muodostaa solukalvojen ja tukikudosten perustan. Kollageeni antaa iholle joustavuuden, lujuuden ja kimmoisuuden. Kollageeni vastaa myös luuston, nivelten ja lihasten kunnosta. - Anonyymi
Ei vaikuttaisi kovinkaan epäterveelliseltä. Krs. Finel. Lisäaineitakin vähän. Isäni toi aina roiskeita Joensuun kauppahallista, Saharisen Kallen lihakaupasta 70-luvulla. Siellä oli välillä hytinääkin mukana. Roiskeissa oli milloin mitäkin; makkaraa, juustoja, lihaleikkeleitä. Siinä oppi monelle maullle, ei meillä muuten olisi noita ollut. Sotkuiksi meillä kutsuttiin, jälkikäteen olen tuon roiskeet kuullut. Rikkautena ajattelen tuonkin kokemuksen nykyisin, ei tainnut löytyä varakkaampien pöydästä sotkuja.
- Anonyymi
Kollageenia hyvinkin. Minulla aina välillä äityy lihakset kipeiksi ja saattaa olkapäät kuukaudenkin kiukutella. Kollageeni parantaa lihaskivut ja kollageenin tuotanto kehossa hiipuu 40 ikävuoden kohdalla. Näin minulla, tosin syömme kollageenimme purkista, toki joskus aladoobi maistuu ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1442490Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2001181Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131091Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298911- 66868
- 91867
- 53851
- 46839
- 56803