no nyt on sellanen ongelma et huomenna alkaa pääsiäis loma ja haluaisin tehdä jotain vähän erillaist ruokaa kuin lihapullia ja perunamuussia mutta en sentää halua sentää tehdä lammasta se olisi jo vähän liikaa kahdelle hengelle!?!
nyt on pieni ongelma!
kokki talossa
4481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on ihan kiva ja pääsiäismäinen, kun sen sisälle piilottaa keitettyjä kananmunia. Siis levitetään mureketaikina pellille, sitten munat jonoon keskelle ja käännellään taikina kiinni, siloitellaan hyvin ja paistetaan, lisäksi esim. valkosipuliperunoita ja jotain pirteää salaattia. Parempi tietysti vielä olisi jos löytäisit lampaanjauhelihaa, saattaa olla pakastealtaissa ? en ole tosin katsonut, tai sitten hyvissä lihatiskeissä.
Hyva idea. Voit niista tehda myos Scottish Eggs Kaarimalla yhden keitetyn kanan munan paalle taman ohuen jauheliha taikinan.(Tietysti teet enemman kuin yhden,2-3 syojaa kohden.) Sitten pyorittelet ne korppujauhoissa ja paistat kuumassa oljyssa.
tein lidlin pakastelampaasta kahdelle ruoan. Pihvit pannulle, ja perunat uuniin. Oli tosi hyviä pihvejä, ainakin omasta mielestä. Lampaasta sanotaan että maistuu villalle, mutta tuossa ei kyllä villaa näkyny eikä maistunut.
Hyvaa on minttuhyytelon kanssa.