Uunikasviksia.

elikkäs kertokaas jotain vinkkejä miten valmistaa uunissa jotain hyviä kasviksia?tai onko ohjeita miten muuten pystyis niitä kokkailee?

pitäis saada perunamuussin kanssa jotain kasvislisuketta ja aattelin kasviksia tehä jollain tapaa.
oon aina vaa keittäny niitä et nyt tarttis jotain uutta ideaa! :)
4968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Laitat uunivuokaan kaikenlaisia juureksia ja sipulia sopivina paloina tai viipaleina. Maustat vaikka timjamilla ja vettä myös liemeksi. Jos tykkäät kuivatuista luumuista voit heittää niitäkin kourallisen sekaan. Suolaa maun mukaan.
Tai laita uunivuokaan kukkakaalipaloja ja parsakaalia. Päälle juustokastike.

Äänestä
  • Kukkakaali- ja parsakaalipaloja, herneitä, ja sipulia uunivuokaan, ei mitään juustokastiketta laihduttajalle, vaan jotain kevyttä ruokakermaa (soijaruokakerma terveellisintä, ei oo kolesterolia) ja vettä vihannesten päälle. Mausteita mukaan ja nam nam. Pois uunista kun kukkakaali on pehmeää.

    Jos heittää mukaan vaikka paistettua tofua, niin ruoasta tulee jo pääruoka sellaisenaan. Eikä taatusti ole lihottava. Ja saa proteiiniakin.

    Jos pakko, niin vähän voi raastaa juustoa sellaisenaan päälle.

    Äänestä

Pilko kasvikset uunivuokaan. Lisää pieni tilkka öljyä ja lisäksi maun mukaan soijakastiketta ja hunajaa. Mausteita ja valkosipulinkynsiä sekaan sen mukaan kuin mieli tekee. Paista uunissa kypsäksi. Ei kaipaa mitään kermaa tai juustoa ja on hyvää sellaisenaan tai lihan / kalan kanssa.

Itse teen tällaista usein. Tuohon saa laitettua ne päivän "pakolliset" rasvatkin, kun en muuten juuri rasvaa käytä leivän päällä tai muutenkaan.

Äänestä

ensin juureksia melkein kypsäksi, sitten uunipellille, sipaisu öljyä pullasudilla pintaan, mausteita ja suolaa mielenmukaan, sitten grillivastuksien alla pinta rapsakaksi ja nätin väriseksi, ja hyviä tulee. Tietty tällein joutuu sitten vähän keittelemäänkin tai siis höyryttämään. Pehmoisempia vihanneksia ei tartte höyrytellä esim. kesäkurpitsa, paprika ynm. ne onnistuu ihan suoraan uunissakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten laittaa.. kirjoitti:

elikkäs kertokaas jotain vinkkejä miten valmistaa uunissa jotain hyviä kasviksia?tai onko ohjeita miten muuten pystyis niitä kokkailee?

pitäis saada perunamuussin kanssa jotain kasvislisuketta ja aattelin kasviksia tehä jollain tapaa.
oon aina vaa keittäny niitä et nyt tarttis jotain uutta ideaa! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu