Mausteeton mämmi

Popsi

Olisin tiedustellut tietääkö kukaan, missä leipomossa valmistetaan mausteetonta mämmiä. Yleensä mausteena on aina pomeranssinkuori, mutta radiossa kuului ohjelma jossa haastateltiin leipuria(Hannu Lehtimäki), joka valmistaa mämmin ilman mausteita. Jos joka on tietoinen asiasta, niin ensi vuonna minäkin saisin syödä mämmiä, tälle vuodella tieto ei taida keritä!!!

2

505

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noin...

      10 vuotta tehnyt mämmin itse. Se on oikeasti helpompaa, kuin kuvittelis. Ensimmäisen kerran lisäsin pomeranssia mämmiin, koska kaikki tuli iahn vain omana käyttöön. Muuten olen jättänyt mämmin aina hyvin naturelliksi, koska silloin jokainen asiakas on saanut maustaa mämminsä ihan oman maun mukaan. On siis ollut suolatonta, sokeritonta, mausteetonta ja luomua.

    • Anonyymi

      Omassa keittiössä saa mieleisensä mämmin. Tämän ohjeen mukaan voit valmistaa mämmin makeuttamatta ja maustamatta. Makua saadaan ainoastaan imeltämällä ja pieni määrä suolaa lisätään imeltymisen jälkeen.

      Ainekset:

      3,5 litraa vettä
      400 g maltaita
      1100 g ruisjauhoja
      1 teelusikallista suolaa
      Voit tehostaa imeltymistä lisäämällä mämmiseokseen 1/2 kg perunoista ja suolattomasta vedestä valmistettua notkeaa perunasoiosetta.

      Ohje:

      Keitä vesi kattilassa ja jäähdytä noin 70 asteiseksi. Sekoita maltaat ja jauhot kuivina kulhossa valmiiksi.
      Lisää kaikki jauho-mallasseos kattilassa vähitellen ja koko ajan sekoittaen. Mämmiseos saa olla tässä vaiheessa "liian sakeaa".
      Laita mämmiseoskattila 70 asteiseen uuniin. Anna mämmiseoksen imeltyä noin 3-(4) tuntia. Sekoita imeltymisen aikana 2-4 kertaa. Voit varmistaa imeltymisen maistamalla.
      Laita imeltynyt mämmiseos liedelle. Notkista "liian sakea" mämmiseos kuumalla vedellä tarvittaessa notkeahkon puuromaiseksi ja lisää suola. Mämmiseos palaa herkästi pohjaan. Kuumenna mämmiseos varovasti ja koko ajan tehokkaasti sekoittaen niin että mämmiseos alkaa hiljalleen kuplimaan ja anna kuplia hiljalleen ja koko ajan tehokkaasti sekoittaen noin 10 minuuttia.
      Siirrä mämmiseos sivuun ja anna seisoa noin 15-30 minuuttia välillä sekoittaen.
      Laita mämmiseos korkeareunaiseen lasiseen tai keraamiseen uunivuokaan. Paista aluksi noin 190-200 asteisessa uunisssa noin 1/2 tuntia ja alenna uunin lämpötila noin 125-135 asteeseen, niin voit paistaa täysiä vuokia. Lisää pinnalle paistamisen aikana noin 3-4 kertaa muutama ruokalusikallinen vettä estämään kuorettumista. Näin mämmiseos ei kuivu eikä korppuunnu ja saat erinomaisen mehevän mämmin.
      Paista mämmiä sähkölieden uunissa noin 3-4 tuntia.

      Mämmi on parhaimmillaan kun se on seisonut peitettynä viileässä noin 3 päivää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1014
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      966
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    4. 55
      919
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      812
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      43
      769
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      158
      714
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      711
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      64
      687
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    12. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      37
      555
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      496
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      480
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      443
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe