eli sellain mis voi esim. ranskiksia keittää rasvassa (kuten pikaruokaloissa). mikä rasva ois hyvää sellaseen? tuntuu et jos rypsiöljyy laittais sellasee ni tulis hirveen rasvasta.. mitähän ne noissa pikaruokaloissa käyttää..
friteeraus pata
...
4960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ranskalaisista ei saa millään tavoin vähärasvasia jos ne tekee rasvakeittimessä, siihen ei eri öljyvaihtoehdot vaikuta.
Niinhän se vähän on.. Mutta tarkoitin nyt että sopiiko se rypsiöljy oikeen tohon hommaan? Siis että ei tuu ihan ällöttävän rasvasia ranskiksia. Ainakaan noissa mäkeissä ja muissa ne ei oo sellasia ällöttävän rasvasia.
ai ihan mikä muukin öljy, mutta pitää olla tarpeeksi kuumaa, liian viileään öljyyn jos laittaa potut, tulee varmasti vaaleita rasva löllöjä, eli tarpeeksi kuumaksi vaan.
Ilman muuta se rypsiöljy käy, kunhan tosiaan se öljy on tarpeeksi kuuma jottei se pottu "imaise" itseään ihan rasvaa täyteen. Sen olen kyllä huomannut, että esim. munkkeja ei kannata missään oliiviöljyssä paistaa, siitä tulee omanlaisensa maku ja haju. Perunat voisi olla aika jänniä jos kokeilisi sitä valkosipulilla maustettua oliiviöljyä, jos nimittäin sattuu valkosipulista tykkäämään.
Mutta kyllä itse siis potut keittäisin joko rypsi- tai auringonkukkaöljyssä.