Kasvikset ja hiilihydraatiton ruokavalio

Olen yrittänyt etsiä netistä kasvissyöjälle sopivaa hiilihydraatitonta ruokavaliota. Mutta laihoin tuloksin. Onko kenelläkään mitään kokemusta asiasta?
58053
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

olen saanut sellaisen käsityksen, että täysin hiilihydraatiton ruokavalio ei oikein sovi kasvissyöjälle. Proteiinin määrän lisääminen ruokavalioon ei olisi varmaan kasvissyöjillekään pahitteksi.

Äänestä

Mitä suuntausta edustat kasvissyönnissäsi? Jos olet näitä valkoisen lihan sallivia, niin ei siinä ongelmaa. Vegaani tuskin olet, koska et laittanut tätä vegaanipalstalle?

No, itse olen lakto-ovo ja jotain ala- ja hyväkarpin välistä. Vegen karppaus on vähän hankalampaa tietty kuin lihassyöjän, koska liha (niin valkoisessa kuin punaisessakin) on karpin unelmaa.

Muttamutta: on sitä vähän hiilareita ja enemmän protskua kasvikunnassa ja munissa ja maitotuotteissakin. Voisin antaa jotain ruokavinkkejä, koska varmaan tiedätkin karppauksesta perusasiat jne.

Vinkkejä: munakas tofulla ja/tai fetalla ja pinaatilla/nokkosella

Uunikesäkurpitsa juustokuorrutteella, erilaiset moussakat, kesäkurpitsalasagne (eli lasagnelevyjen tilalle kesäkurpitsaa)

Rahka, rahka, rahka, ja tietty partaäijä eli turkkilainen jogurtti. Olen ihan addiktoitunut pashaan ja teen sitä eri makuvariaatioilla ympäri vuoden. Omena-kanelipasha, njam!

Raejuustoa suoraan purkista, samoin kuin juustoja. Emmemtal, mmm...

Sitten paras vinkki: karppaus.infon reseptifoorumi! Siellä on joitakin kasvisruokia, mutta kannattaa katsoa lihasruokien ohjeita ja korvata niissä oleva liha tofulla, kananmunalla, juustolla...

Vegekarpin ei kannata ostaa rasvatonta fetaa ja pelätä kananmunia, koska ruokavaliosta puuttuu liha. Reilusti siis täysrasvaisia tuotteita, jos näyttää kalorilaskurit illalla miinusta rasvojen osalta niin öljyä iltapalaan tai lusikalla suuhun.

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä, olen jo pitkään halunnut kokeilla hiilihydraatitonta ruokavaliota, mutta pelännyt nimenomaan proteiinien puolesta.

    Mukavaa kevättä kaikille!

    Äänestä

  • Perusasia karppauksesta:

    Täyttä Humpuukia!

    Terveyshuollon ammattilaiset eivät sitä ota vakavasti eikä ottaisi kukaan muukaan, jos siinä ei niin näppärästi myytäisi hyviä uutisia ihmisten huonoista tavoista.

    Äänestä

Ei millään pahalla, mutta tuo on täyttä ajanhukkaa. Tuo hiilihydraatittomien syöminen so "karppaus" on niin laajalti tunnettua Humpuukia (Isolla H:lla joo), että sitä kyselevät jaksavat vieläkin ihmetyttää vaikka tiedänkin, että ihmiset eniten rakastavat juuri hyvien asioiden kuulemista huonoista tavoistaan.

Sitä paitsi jos vaihdat vegaaniselle ruokavaliolle (=ei lihaa, kalaa, kanaa, kananmunia, maitoa tms elikkotuotteita) ja pysyt kaukana yliprosessoiduista tuotteista, kuten valkoisista jauhoista, kokiksesta, ranskanperunoista jne, et tarvitse täyshuuhaata kuten karppaus pitääksesi painosi sopivana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirinä kirjoitti:

Olen yrittänyt etsiä netistä kasvissyöjälle sopivaa hiilihydraatitonta ruokavaliota. Mutta laihoin tuloksin. Onko kenelläkään mitään kokemusta asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu