Olen paistanut ruisleipiä, mutta uunissa leipiin tulee niin kova kuori, että tarvitaan melkein taltta ja vasara leipien pilkkomiseen. Miten ruisleipään saadaan paistettaessa pehmyt kuori tai miten kuori pehmenee ?
ruisleivän kuori
yks yks leipoja
56266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
siihen muuta konstia ole kuin peitellä ne vaan paistamisen jälkeen kunnon vällyillä. Silleen niiden pitäisi pehmitä, siis tietty että muuten on tehty oikein.
jos paistat leivät liian kovassa lämmössä liian kauan niin sillon tulee kova kuori. laita leipä pyyhkeen sisän.
kiitos vastauksista
pistele leivät ennen uuniin laittoa ja heti uunista otettuasi voitele vedellä ja peittele leivinliinan alle jäähtymään.
Leivinuunissa paistettaessa tulee jälkilämpöisessä uunissa makeita, mutta kovakuorisia leipiä.
Laita leivät lämpiminä muoviämpäriin muutamaksi tunniksi ja kansi tiiviisti kiinni. Pehmenee kovempikin kuori. Tarkkaile tilannetta, saattavat tulla liiankin märiksi jos unohtuvat ämpäriin.
Konstit on monet, sano mummo kun kissalla pöytää pyyhki. :-)