Vegaanit
täällä
2303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaikka ei olisi vakavasti otettavaa lähdettä tai uskottavaa tekstiä, niin KAIKKI minkä netistä lukee, kannattaa uskoa ;)
Varo ettet astu mattojen päälle, niilläkin on tunteet ja ne on väsyneitä olemaan aina muiden tallottavana.
Hohhoijaa! Tuo "kasvitkin tuntee kipua" (eri versioina) on niin "vakiokamaa" lihansyöjien rationalisointina, että nykyisin lähinnä väsyneesti hymyilen sille.
Sanottakoon kuitenkin vielä: Jos joskus luotettavasti osoitetaankin, että kasvit kärsivät kipua, niin kasvien kivun minimoimiseksi kasvissyönti on silti paras tapa. Lihaa tuotettaessahan joudutaan tuottamaan suuremmalle määrälle (liha)eläinrehuksi meneviä kasveja ja niille kipua. See?