Voiko soijarouhetta syödä sellaisenaan, ilman liotusta tai keittämistä? Itse olen syönyt pari päivää sitä soijajogurtin päälle ripoteltuna ja nyt olen oksentanut kerran. Vai onkohän tämä vaan ihan tavallinen oksennustauti.. Olisin kiitollinen, jos jollain olisi omakohtaisia kokemuksia tai joku viisas muuten tietäisi!
tumma soijarouhe, auttakaa!
sairas
3
1067
Vastaukset
- nam
minä ainakin olen syönyt
- :DD
Monilla on herkkä vatsa ja siksi soijan keittämistä tms. suositellaan. Josset ole tottunut soijaan, sitä ei kannata syödä sellaisenaan.
- _surmur_
Soija tekee mahalle hyvää, jos rouheen on liottanut ensin vedessä. Itse vedän 100 gramma 2 h ennen ja jälkeen salia.jos sitä ei liota niin se pysyy vatsassa niin kauan kun se on saanut tarpeeksi nestettä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492189
- 1211475
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3371289Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni671214Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401200IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31191- 1411169
- 491119
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1581033Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1011000