Muutama vuosi sitten oli näytteillä "ikiliikkuja", muovikuutiossa oleva polkupyörän rengas joka näytti pyörivän ilman mitään voimanlähdettä. Tekijä vakuutti kuitenkin sen olevan huijausta ja lupasi paljastaa temppunsa myöhemmin. Sattuiko kukaan katsomaan mikä "ikiliikkujan" salaisuus oli?
Ikiliikkuja
17
9745
Vastaukset
- n.n.
Muistaakseni siinä tosiaan kävi niin että lipesi tiedotuksesta. Näin laitteen: epäilin ensin valosähköä, mutta ei kennoja näkyvissä. Selvästi hämäyskomponentteja mukana ja ne pari laatikkoa olivat varsinainen juju.
Ehkä käytti ympäristöstä löytyneitä sähkömagneettisia kenttiä (rakennuksissa on aika paljon mistä voisi indusoida).
Ilmanpaineen vaihteluita käytettiin joskus kellojen vetoon, mutta tässä ei sen näköisiä osia.
Radiomastojen lähellä saatiin aikanaan sopivalla antennilla tarpeeksi tehoa pieneen hehkulampuuun (Lahdessa, silloin kun ne mastot olivat uusia).
Litium-patteritkin riittäisivät pitkään, mutta väitti itse ettei akkuja tai pattereita ole käytössä.
Enpä juuri nyt keksi muita vaihtoehtoja.- olen
valoenergian kannalla, vaikkei niitä paneeleita näykään, naamioituja joksikin tilpehtööriksi.
- Jaykkis
olen kirjoitti:
valoenergian kannalla, vaikkei niitä paneeleita näykään, naamioituja joksikin tilpehtööriksi.
Eräs hieman partaa kasvattanut "asiantuntija" selitti tehneen samanlaisen koneen. Patterit sai kuulemma virtaa, kun härveli kierrätti elohopeaa niissä kupariputkissa, jotka kiertävät sitä rengasvannetta alakautta.
- sehän
Jaykkis kirjoitti:
Eräs hieman partaa kasvattanut "asiantuntija" selitti tehneen samanlaisen koneen. Patterit sai kuulemma virtaa, kun härveli kierrätti elohopeaa niissä kupariputkissa, jotka kiertävät sitä rengasvannetta alakautta.
olis silloin jo ikiliikkuja.
- Jaykkis
sehän kirjoitti:
olis silloin jo ikiliikkuja.
Joku ikä se on pattereilla ja kupariputkilla. Elohopeakin taitaa "haihtua" ajan myötä eikä fillarin laakeritkaan kovin ikuisia ole, jne.
- eihän
Jaykkis kirjoitti:
Joku ikä se on pattereilla ja kupariputkilla. Elohopeakin taitaa "haihtua" ajan myötä eikä fillarin laakeritkaan kovin ikuisia ole, jne.
ikiliikujan periaatteisiin kuulukaan mekaaninen ikikestävyys vaan energian tuottaminen "ilmaiseksi" "tyhjästä". ?
- Jonsson.
On paljon ilmiöitä, joista voi ottaa energiaa. Heti suoraan tulee mieleen valokenno, jolla voi ottaa energiaa kyseisen lasikuution sisään ympäristön lampuista yms. valolähteistä.
Kun sitten rakentaa ovelan elektroniikkapiirin, joka vaikkapa sähkökelan avulla pumppaa pyörään energiaa (pyörässä pyörii muutama kestomagneetti) niin on tehnyt näennäisen ikiliikujan. Muun muassa mekaanisissa kelloissa tällä tavalla pidetään mekaniikka liikkeessä erittäin pienillä sähkömäärillä.
Valokennot on helppo piilottaa jonkin puolittain läpäisevän taikka himmeän levyn alle.- Polarization
Ei tuollaisen valolla toimivan "ikiliikkujan" tekemiseen tarvitse edes valokennoa. Itselläni on sellainen valolla toimiva systeemi, missä on lasipallon sisällä, pystyakselissa kiinni neljä siivekettä ja kun valoa tulee, tämä systeemi pyörii.
Hyvin yksinkertainen systeemi, kaikki osat näkyvät ja on ihan perusfysiikkaa.
- eräs liikkuja
Itse rakentaisin "ikiliikkujan" seuraavasti:
Energiaa (sähköä) tuottamaan valokennot akku.
Pyörän laatikoihin sijoitetaan liikkuvat kestomagneetit. Kun laatikko saavuttaa alakohdan ko. kestomagneetti kytkee virran pöydän alla olevaan sähkömagneettiin juuri oikealla hetkellä, jolloin kestomagneetti ponnahtaa yläasentoon (pieni napsahdus kuuluu).
Magneetti palautuu ulkoasentoon vasta n. 3/4 kierroksen jälkeen.
Voisipa ehkä toimia vaikka kestomagneetit olisi kiinteästi pyörässä.
Oulun tietomaassa ko. laite oli asetettu valoisaan paikkaan ja pöydän (kai alumiinilevyä) keskikohdan maalausta oli jouduttu korjaamaan. - Homer Simpson
Ratkaise ikiliikkujan arvoitus, niin saat olutta.
http://www.geocities.com/RainForest/5832/index.html - Fyysikkokin
Kyseessä on ilmeisesti Markku Sarastamon rakentama "ikiliikkuja". Periaate on varsin yksinkertainen; ei kukaan ole hyrrävoimiin tutustunut? Maapallokin pyörii...
- a063
Tän ikiliikkujan toimintavan ratkaisi erä pikkulikka, vai oliko poika -
Hiiripyörä oli tehty pyörän renkaaseen ! - jumpe40
Opiskelin aikoinaan riihimäen tekussa jossa oli tuommoinen "ikiliikkujapyörä"
Ilmeisesti sen toiminta perustui sähkömagneettiin. Kun pyörä ohittaa tietyn kohdan aktivoituu sähkömagneetti ja antaa sysäyksen pyörälle. Akku tietenkin jossakin vaiheessa tyhjenee ja pyörä pysähtyy. - Näennäinen ikiliikku
"Menin lakaan " ja laskin, miten näennäinen jkiliikkuja voisi toimia.
Sain sen toimimaan lämmön, (ehdottomsti tuomittava juttu) ja
pattereiden avulla (1,5 V).
Jousen avulla en ole onnistunut, koska ei ole löytynyt sopivaa jousta.
Kumipäällyseinen jousi ei värähtelisi.
Jos sinulla on sellainen tai ideaa, otappa yhteyttä!
Toivo Takalo-Eskola
[email protected]
044 4400 939 - Uuno Turhapuro
Tässä tulee ratkaisu:
-Kohomologia määrittelee algebrallisen ryhmästruktuurin
-Stiefelin monisto on ortonormeerattujen matriisien joukko
-Sinisignaalien lineaarikombinaation stokastisen prosessin autokorrelaatiomatriisi on Töpliz-matriisi, joka on Vandermonden matriiisi, joka on täyttä rangia. - Markku Sarastamo
Kurkkaas kotisivuilleni. terveisin: Markku Sarastamo. www.sarasta.fi
- hfjyg
Mikäs näissä vikana...
https://www.youtube.com/watch?v=N6ox-Z3HKzU
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524337S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1104154Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu374067Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko653917- 853364
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643238IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523221Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171582- 451521
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291120
