Sukellus malesiassa? KL:sta ja Penangista?

OWD-tyttö

Tietääkö tai onko joku ollu/lähteny sukeltamaan johonkin noista paikoista. Viikko ollaan KL:ssa ja viikko Penangissa ja kiinnostas tietää kummasta kannattaa lähtee sukellusreissulle? Penangissa voi kuulemma sukeltaa, mutta vedet ei niin kirkkaita kuin länsipuolella?

Entä kannattaako lähtä thaimaahan sieltä asti sukeltamaan?

Onko jotain sukelluskeskusta jommassa kummassa paikassa jota voi suositella? Oon yrittäny netistä etsiä kaikenlaista mut mitään kunnollista tietoa en ole vielä löytäny, jos joku voisi auttaa olisin erittäin kiitollinen, kiitos.

2

1149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perhentian

      Olin 5 vuotta sitten Malesiassa sukeltamassa, itärannikolla Perhentian-saarilla. Vesi oli todella kirkasta ja sukeltaminen halpaa. Korallia vähemmän kuin Thaimaassa, mutta koko saari oli aivan loistava pakopaikka: ei liikennettä (ei ollut edes olemassa mitään autoteitä), vain vähän turisteja ja sopivan leppoisa tunnelma. Saarelle pääsee veneellä mantereelta.

      Suosittelen katsomaan:
      http://www.pulauperhentian.com
      Sieltä löytyy myös infoa sukelluksista ja hinnoista. Saari jolla olin oli se pienempi saari, Perhentian Kecil.

    • OWD-tyttö

      Kun näin moni ystävällisesti vastasi, niin ajattelin myös itse vastata esittämääni kysymykseen. Eli on ihan turha kuvitella lähtevänsä länsirannikolle sukeltamaan, siellä on näkyvyys 5-6 metriä eikä paljon edes katsottavaa. Langkawin lähellä oleva kohde on ehkä ainut mihin voi mennä ja sekin on aika köyhä paikka, enemmin saa kun snorklaa siellä. Ihan turha mitään egyptiä tai thaimaata verrata malesian länsirantaan. Itäranta onkin jo sitten ihan toinen juttu, siellä ilmeisesti on jotain ainakin, mutta Langkawin ja Penangin voitte unohtaa jos sukeltamaan haluatte.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      131
      6468
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6402
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6236
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4026
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1374
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      193
      1175
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      990
    Aihe