makaronien ja riisin säilyvyys

kypsennettyinä

Kuinka kauan keitetty riisi ja makaroni säilyvät jääkaapissa keittämisen ja kylmällä huuhtomisen jälkeen? Olemme lapsiperhe ja teemme aina isoja "satseja" ruokia joita on sitten helppo ja nopea lämmittää leikin ja ulkoilun lomassa. On vaikka keitetty isompi satsi riisiä ja sitten syödään yhtenä päivänä broilerin kanssa, toisena jonkun muun kastikkeen kanssa ja ehkä osa käytetään johonkin salaattiin tms. Ja toivottavasti kukaan ei sitten neuvo, että älä keitä kuin vain yhden päivän tarpeet. Mielestäni se on energian säästöä että keitetään kerralla enempi ja sitten mikrossa lämmitetään. Viehän sekin energiaa, mutta luulen että minuutin lämmitys mikrossa vähempi kuin keittäminen liedellä. Ja joskus on lapsilla jo niin huutava nälkä ulkoa tullessa, että siinä se 20 min riisin keittoaikakin on liian pitkä aika!

10

35958

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usein kokeillut

      Seuraavaan päivään säilyy hyvin jääkaapissa, jos peittää tiiviillä kannella tai muovikelmulla, ettei ota makuja muista jääkaapista säilytettävistä ruoka-aineista. Ja olen joskus syönyt vielä kolmantenakin päivänä.

    • :DD

      ..että kolme päivää pysyy lähes kaikki oikein säilytetty syömiskelpoisena. Yleensä suositellaan kuitenkin esim. lisukeriisin syömistä jo seuraavana päivänä, risottoa taas voi pitää jääkaapissa melkein viikon...ristiriitaista??

    • pelle

      hiilaripitoiset keitetyt elintarvikkeet on aika herkkiä bakteerikasvulle, johtuen suuresta vesipitoisuudesta ja hyvästä ravinnosta bakteereille. ymmärrän kyllä pointin tossa siompien erien tekemisessä, joten jos meinaat säilyttää pidempään lisukkeita, niin heti keittämisen jälkeen laita kylmään se osa, mitä ette syö. älä anna jäähtyä ensin esim kattilassa huoneenlämmössä vaan huuhtele mahdollisimman nopeasti ja sitten jääkaappiin. laita tavara tiiviiseen astiaan. suolavedessä keitetyt lisukkeet säilyy hiukan paremmin kuin pelkässä vedessä keitetyt.

      ei kannata liian pitkään säilöä niitä lisukkeita, parempi antaa kersojen vähän aikaa huutaa nälkäänsä kuin oksentaa henkihieverissä ruokamyrkytyksen takia!!!

    • niih
    • diu diu

      Aika usein syön 5-6 päivää vanhoja riisi- ja pasta annoksia, näin olen tehnyt aina jos ei haise tai maistu pahalle eikä ole ollut vatsavaivoja.

      • 10+12

        Jep, ja suolan lisääminen keitinveteen auttaa säilymisessä (suolaisempaan eivät homeet ja muut pöpöt iske niin nopeasti kuin suolattomaan).


    • makaroonijonne

      viikon ne kestää saatana

    • näinneopettaa

      Muutaman päivän hyvinkin hyvin valmistettuina ja säilytettyinä, mutta varsinkin riisi on ongelmallinen enkä säilyttäisi jääkaapissa muutamaa päivää kauempaa https://www.evira.fi/elintarvikkeet/tietoa-elintarvikkeista/elintarvikevaarat/ruokamyrkytykset/ruokamyrkytyksia-aiheuttavia-bakteereja/bacillus-cereus/ .

      Joskus jossain oli juttua, että varsinkin kinkki-raflat tarjoilivat viikonkin vanhaa keitettyä riisiä, joka oli tarkastusten mukaan syömäkelvotonta, joten söisin kyllä mieluummin mahdollisimman tuoretta eli vastakeitettyä kuin viikon vanhaa energiankulutuksesta huolimatta https://yle.fi/uutiset/3-6642497 .

      No tuskin se ruoka nyt muutamassa päivässä pilalla on, jos valmistus, jäähdytys ja säilytys on kohdillaan.

    • kuinminäkin

      Aina voi myös pakastaa suuremmat annokset annos-kokoihin ja sulattaa ne tarvittaessa, mutta sehän vasta energiaa kuluttaakin, sillä pakastaminen ja varsinkin sulatus vie paljon energiaa.

      Joten keitä mieluusti vain aina tarvitsemasi määrä riisiä tai pastaa ja nauti ne tuoreeltaan ilman säilömistä - rakenne ja makukin on todennäköisesti parempaa.

    • Anonyymi

      Tein eilen Makaronipataa ja tänään lämmitin sitä Mikrossa.
      Olen säilyttänyt sitä Jääkaapissa + 5

      Makaroneista oli tullut kovia ja sitkeitä.
      Luin että Makaroni säilytyksessä Liisteröityy

      Onko muilla minkälaisia kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1099
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      794
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      229
      672
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      518
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      512
    6. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      48
      484
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      73
      480
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      419
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      414
    Aihe