Minkälaisia juomaohjeita teillä on? Likööripaukut maistuisivat hyvällä,mutta sokeriahan ovat. Toisaalta siidereitä tulee juotua määrällisesti enemmän, että vaikka ovatkin light-siidereitä, kiriikö niiden runsas määrä ravintosisällöltään lähees yhtä korkeksi. Punaviini? Järkeillen ajateltuna se voisi olla pienin paha?
Laihduttajan drinksut
Vappu lähestyy...
122213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olen kuullut tämmöisestä laihduttajalle sopivasta drinksusta kuin "Titanicin kohtalo". Onko tuttu? Se tehdään niin, että lasiin paljon jäitä ja loppu vettä ;)
valkovenäläistä vähemmällä liköörimäärällä ja rasvattomalla maidolla tai sitten kuivahkoa valkkaria ja spritea(light)sekaan.onhan näitä.viinapulloonkin voi heittää salmiakkiuutteet sekaan.ei paljoa sokeria näissä ole.
drinksussa hyvälle? kai sitä voi sen kerran kännin vetää kaloreinakin jos meinaa. kyllähän sitä heiluu sitten ihan eri tahtiin ni kuluukin eri tahtiin kaloreita.
Bloody Mary on hyvä, siinä ei ole kauheasti kaloreita ja sitäpaitsi sitä on melkein pakko juoda hitaasti. Mutta kaikki eivät diggaa drinkin "ruokaisuutta". Minä satun rakastamaan!
BLOODY MARY
4 cl vodkaa
8 cl tomaattimehua
suolaa
mustapippuria
sitruunamehua ta limemehua
Worcestershirekastiketta
Tabascoa (tai Mona Lisaa)
Jäitä
Ravistetaan tai rakennetaan
Koristeeksi sitruunan ta limen lohko tai varsiselleri (ei ole pakko käyttää)
Laitetaan isoon lasiin!
minä käytän kirkasta viinaa ja light-limsaa. 4cl kirkasta on 2pistettä. Ja light-limussa 0p. Ja joskus laitan sekaan marjoja (0p) ja laitan kaikki aineet sekaisin mixerissä. Jos makeutta kaipaa niin joukkoon makeutusainetta. Tulee hyvät paukut -ja kevyet. Eikä itsellä ainakaan montaa tarvi jouda. Eikä ole paha olo aamulla, kun ei juo muuta siihen sekaan (esim.siideriä).
4cl viinaa sisältää noin 100 kcal energiaa ja vastaavasti yhtä paljon alkoholia sisältävä keskiolut pullo 130 kcal. light-siideri suunnilleen saman verran, joten onko todella sun laihduttaminen kiinni parista kymmenestä kilokalorista?
en juo kaljaa ja siideriä. En pidä niistä. Ja mainitsin jo kirkkaan juomisen edut (ei pahaa oloa). En puhunut mitään kaljojen ja siidereiden kaloripitoisuuksista, tiedän ne kyllä.
Ja alkuperäinen kirjoittaja pyysi DRINKSUohjeita. Kalja ja siideri eivät mielestäni ole drinksuja vaan ihan juotavia silteensä.
Gin tonic.
kuiva valkkari. Punaviineissä on enemmän kaloreita kuin valkoviineissä.
olut, punaviini,valkoviini.
Unohda ne sokeriliemet, siiderit ja liköörit!
Älä syö kiloa sipsejä ja karkkeja siinä samalla. Syö kunnon normaaliruoka ennen/juomisen aikana, ja unohda napostelut.Tiedät varmasti paljonko on sipseissä turhaa rasvaa.
Eli vähiten kaloreita suhteessa alkoholipitoisuuksiin on kuivassa valkoviinissä (koska siinä ei ole sokeria) ja punaviini seuraa heti perässä. Eli niitä siis.