Oma keskusteluni

oli tälläinen

Kesti noin tunnin ja käytiin läpi oikeastaan kaikki alueet mitä työhöni liittyy.
Samalla juotiin kahvit ja syötiin pullat vaikka en yleensä pullaa juuri syö.

Arvioitiin yhdessä omaa osaamistani ohjelmistojen suhteen käyttötaidon suhteen, sekä yleisesti tuotteiden ja tuotannon tuntemus.

Arvioitiin yhdessä millä osa-alueilla olisi kehittämisen varaa ja mitä haluaisin itse kehittää (kielitaito, ohjelmistot jne.)

Olin keskustelussa rehellinen ja kerroin myös, että en jää jumittamaan työhöni jos tilanne tulevaisuudessa käy epävarmaksi vaan lähden menemään omin päin.
Pomo kysyi olenko kyllästynyt työhöni ja vastasin, että en, mutta en jää jumimaan sinne jos tulee tarvetta esim. irtisanomisiin tai lomautuksiin.

Kerroin myös, että yrityksessämme ei järjestetä tarpeeksi yhteisiä "idea palavereita", palavereita tai yhteistoimintapäiviä, jossa yhdessä pyrittäisiin löytämään ratkaisuja työssä oleviin ongelmiin.
Annoin selvästi ymmärtää, että firmassa ei todellakaan ole kaikki kunnossa vaan kehitystä ja uusia (jopa radikaaleja) muutoksia tarvitaan.

Näille ajatuksilleni on kuitenkin ihan sama vaikka olisi samantien työnnetty perseeseen kun mitään ei tapahtu kuitenkaan.
Kehityskeskustelustani on nyt aikaa noin 4kk ja edellinen oli vuosi sitten.

Työtehtäväni ovat suunnittelussa ja ammatiltani olen insinööri.

4

2220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • X X X

      vaan koulupohja johonkin ammattiin, esimerkiksi suunnittelijaksi. Näkee, että et ole kauan alalla ollut. Pitäiskö kehityskeskusteluja vielä jatkaa, että työelämän kuviot selviäisi.
      Terveisin pitkään alalla ollut!

      • raukkaa

        Kun et ymmärrä, että voin käyttää yleisnimitystä insinööri ammatistani.

        Kehityskeskusteluja varmasti pitää jatkaa osaltani kun en mielestäni vielä kaikkea tiedä, mutta veikkaisin, että et sinäkään...vai sanotko, että olet valmis tähän maailmaan?

        Sinulla taitaa olla vaikeaa töissä kun pitää puuttua viestini viimeiseen lauseeseen kun et muutakaan valittamisen aihetta löytänyt?


    • njm

      Minun eka kehityskeskustelu käytiin 3 vuotta sitten. Joten olin ollut firmassa tähän mennessä 5 vuotta. Edellisen pomon aikana käytiin kirjallisesti läpi ja keskusteltiin asiat ja sain kopion paperista. Kesti tunnin. Kun pomo vaihtui vuosi sitten, niin uusi pomo piti tammikuussa 5 min kehityskeskustelun! Ei mitään kirjallista paperia eikä keskustelua. Kuitenkin minulle ilmoitettiin tekstarilla, että minulla on kehityskeskustelu parin päivän perässä, jossa käydään asioita läpi. Varasin siis tunnin aikaa siihen. Eipä kestänyt kuin 5 min ja asia oli se, että työkohteeni vaihtuu. Ei edes kysytty mielipidettäni etukäteen että työkuvioni vaihtuu kohteen myötä. Siinä se kehityskeskustelu oli. Minulle jäi se kuva, että pomoni on ammattitaidoton, joka ei hallitse esimiehen tehtäviä kehityskeskustelusta puhumattakaan. Ja en ole yksin tässä käsityksessä, koska jälkeenpäin muutkin työntekijät ovat kironneet tämän pomon helvettiin, jolta puuttuu täysin sosiaalinen taito keskustella alaistensa kuten myös asiakkaiden kanssa. Onneksi jatkossa ei minun tarvitse sietää enää tätä pomoa, kun lähden firmasta pois kun tarjottiin parempi työpaikka muualta.

    • pohdiskelija

      Eräässä laitoksessa on pomona KT. Hänen väitöskirjansa on arvostettu ja sitä luetaan oppikirjana. Mutta käytännössä hänen kehityskeskustelujensa ja palautteidensa jälkeen naispuoliset alaiset ovat rauhattomia, toisiaan panettelevia, tilapäisiä työntekijöitä mitätöiviä ja virheitä etsiviä, tilapäisten työntekijöiden arvostelijoita ja työn sabotoijia sekä epäitsenäisiä. Naiset eivät osallistu toisten työntekijöiden kanssa yhteisiin ruokailuihin, vaan syövät erikseen muka perhesyistä, osallistuvat vain pakollisiin yhteisiin kokoontumisiin. Tilapäisiä työntekijöitä syyllistetään armotta ja kiusataan henkisesti vikoilemalla eikä opastamalla työssä, jollin voi virheitä syntyä. Sitten annetaan porukassa "palaute" tilapäiselle työntekijälle, joka viettää taatusti seuraavan yönsä nukkumatta silmäystäkään. Mitä ajattelisit tästä? Eräs korkeasti koulutettu sijainen on huomannut tämän, mutta viisaasti vaihtaa ajoissa työpaikkaa ja ei aio konfrontoida tohtoristyyppiä, katsos kun siinä tilapäinen vain häviäisi. Sääli vain niitä amk-naisia. He ovat jännästi yhteisössä jonkinlaisten arvonimikkeiden alla, joissa ei ole todellista valtaa mutta parantaa itsetuntoa kosmeettisesti. Sen sijaan valta on tohtorilla, vapaa-ajan, taloudellisten, harrastusten, itsensä kehittämisen ja työolojen kehittämisen suhteen. Naiset vain suorittavat tehtäviä amk-tutkintojensa myötä ilman arvostelukykyä tai eivät edes uskalla arvostella tohtoria kuin kuiskaamalla takanapäin. Tohtori ei osallistu lainkaan työolojen seuraamiseen käytännön tasolla vaan tarkkailee osastoa etäältä ja seuraa muutamia tuloslukuja ja mittareita ja näiden pohjalta kutsuu naisia kehityskeskusteluun. Kun esimiestohtori saapuu paikalle, naiset lirkuttelevat hänelle ja näyttävät kuuliaisilta ja yhdessä kritisoidaan sitten tilapäistä työntekijää, joka on uskaltanut ehdottaa parannuksia asioihin. Ällöttää. Tätäkö on kehityskeskustelun tulos???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3044
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1289
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      1008
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      947
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      747
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      733
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      712
    Aihe