Lihakastike

Heipsan, olisiko jollakin antaa hyvä kastikeohje, jossa olisi naudanlihakuutioita- tai suikaleita, tai miksei possuakin. Vähän juhlaisempaan tarkoitukseen tarvitsisin. Kiitos!
43991
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jos ajattelit juhlaruokaa niin kokeile
riistajauhelihapyöryköitä(hirvi poro)
laita pyörykän sisään aurajuustoa ja sitten
kanttarellikastiketta koko hoidon päälle
on aikas hyvää perunamuusin kanssa

Äänestä

syntyy siellä paistinpannulla kun sinne kaataa kuohukermaa niin kaikki paiston aikana valuneet lihan maut ja lisätyt mausteet saadaan talteen. Eikä siihen tarvitse lisätä mitään vehnäjauhoja vaan kerma saostuu sopivasti.

Äänestä

Gulash tai goulash on unkarilaisen keittiön antimia. Hyvin käyttökelpoinen ruoka niin arkeen kuin juhlaankin. Netistä löytyy jos jonkinlaista versiota ja tässä oma paprikainen gulashini.

aineet:
n. 1 kg naudanlihaa (hyvälaatuista) kuutioina
2-3 silputtua sipulia
1 paloiteltu punainen paprika
1-2 raastettua tuoretta tomaattia
2 rkl paprikajauhetta
hivenen chiliä
½ tl jauhettua kuminaa
2 murskattua valkosipulin kynttä
1 rkl tomaattisosetta
suolaa
ruokaöljyä

Kuullota sipuli ja paprikapalat kattilassa pehmeäksi ja lisää paprikajauhe, sekoita ja lisää lihapalat vähitellen. Kääntele lihakuutioita kunnes ne ovat kauttaaltaan paprikaisia. Lisää valkosipuli ja kumina ja sekoita. Lisää raastettu tomaatti, tomaattisose, suola ja vettä kunnes lihapalat juuri peittyvät. Sulje kansi ja keitä pienellä lämmöllä tunnin verran. Jos on tarpeen, lisää kuumaa vettä.
Gulashia ei suurusteta vehnäjauhoilla.

Äänestä

Eli ruskistat vehnäjauhoissa pyöräytetyt naudanlihapalat,lisäät sen jälkeen sipulia jonka kuullotat ja lopuksi vettä.
Tarviit paistinpannun ruskistukseen jos sulla on paljon lihaa ja kattilan lihan hauduttamiseen. Itse lisään joskus valkosipulia ja herkkusieniä mukaan lopuksi ja lorauksen kuohukermaa. Maistuu aina ja tuoksu huumaa täysin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuuskamuikkunen kirjoitti:

Heipsan, olisiko jollakin antaa hyvä kastikeohje, jossa olisi naudanlihakuutioita- tai suikaleita, tai miksei possuakin. Vähän juhlaisempaan tarkoitukseen tarvitsisin. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu