Naarmut puskurissa

Saako itte pois

Vaimo otti takapuskurilla hieman lähituntumaa betoniporsaaseen parkkipaikalla. Auto on golf hatchback ja väri metallihopea. Naarmut ei ole hirveän isot, mutta kyllä ne muutaman metrin päästä erottaa.

Täyskaskoa tuskin kannattaa rasittaa tällaisen takia. Kantsiiko itse vähän hioa ja yrittää pikkusen laittaa maalia päälle vai mitä olette tehneet tällaisille. Puskurihan on muovia, joten ei se ainakaan ruostumaan pääsee.

6

9246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itte ei kannata ruveta maalin kans tuhertaa. toisaalta jos värivahakaan ei enää auta, minkäs teet.

      Kannattaa käydä kysäsee maalaamolta, et miten paha se heidän mielestään on, ja hinta arvio korjaukselle, Bonuksia ei kannata ruveta polttaa pikkunaarmujen kans, tulee halvemmaks vaikka myydä naarmuineen.

      • maksaa...

        kuinka paljon suunnilleen maksaa pikkumaalaus. Naarmut on lokarin nurkkauksessa, suunnilleen pari senttii leveä ja n. 15 senttiä korkea. Tuskin värivaha auttaa, sen verran karheasti on raapassut.


      • seppä perhosta
        maksaa... kirjoitti:

        kuinka paljon suunnilleen maksaa pikkumaalaus. Naarmut on lokarin nurkkauksessa, suunnilleen pari senttii leveä ja n. 15 senttiä korkea. Tuskin värivaha auttaa, sen verran karheasti on raapassut.

        Ton kokoisen lätin korjaus maksaa minulla hieman alle sataeuroa 80-90 euroon koko homma.


    • Japa

      Älä usko noita uusavuttomia. Mulle satanen (jos riittää) on iso raha. Ja sitte vielä saan henkistä tyydytystä itsetehdystä korjauksesta..

      Eihän ton fiksaus pahalta kuullosta. Rispaukset sileäksi ja töpöttele vanupuikolla maalia päälle. Muovin hiontaa hiomapaperilla kannattaa yrittää välttää, jos naarmun reunojen silottelusta selviää veitsellä.

      Jos on huikka isompi skraidu tai voipi sitä myös kittailla ja maalata puskurissa olevaan kanttiin tai koko puskurin.

      Maalikaupassa kannataa kertoa maalin tulevan muovipuskuriin.

    • kentsu

      Älä ainakaan ala hiomaan sitä, sen jälkeen se on ainakin vietävä korjaamolle. Ammattilaisethan eivät mitään pikkumaalauksia tee, vaan koko osa on maalattava uudestaan, jotta tulos ei uutta häpeä. Joten koko puskuri on maalattava, mikä pohjatöineen kustantaa ainakin 250 euroa, merkkiliikkeessä tuplasti enemmän. Vältä myös spray-maaleja, tulos on niillä yleensä kurja ts. matta. Itse varmaankin ostaisin pienen meikkipullon auton omaa väriä ja sillä töpöttelisin pahimmat jäljet piiloon, tulos ei uuden veroinen mutta monesti riittävän hyvä.

      • naarmu

        Joo, jos menet kysymään neuvoa korjaamosta, niin nehän haluaa uusia tai ainakin maalata koko takapuskurin. Ymmärrettävää, jos haluaa ettei sävyeroja tule. Täyskasko varmaan saattaisi korvata tommosen, mutta kannattaako sitten kuluttaa bonukset moisen takia, en tiedä.

        Yks kysymys vielä. Mitä jos tuohon vaikka vähän töpöttelee maalia päälle, niin voiko sitä joskus myöhemmin korjata vakuutusyhtiön piikkiin, jos vaikka tulisi jotain uusia naarmuja takapuskuriin. Vai vaatiiko vak.yhtiö, että pitää heti korjata tommoset jos ollenkaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      133
      6547
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5669
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      113
      4796
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4440
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3842
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      58
      3000
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      43
      2869
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2272
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      33
      2196
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2167
    Aihe