Naarmut puskurissa

Saako itte pois

Vaimo otti takapuskurilla hieman lähituntumaa betoniporsaaseen parkkipaikalla. Auto on golf hatchback ja väri metallihopea. Naarmut ei ole hirveän isot, mutta kyllä ne muutaman metrin päästä erottaa.

Täyskaskoa tuskin kannattaa rasittaa tällaisen takia. Kantsiiko itse vähän hioa ja yrittää pikkusen laittaa maalia päälle vai mitä olette tehneet tällaisille. Puskurihan on muovia, joten ei se ainakaan ruostumaan pääsee.

6

9318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itte ei kannata ruveta maalin kans tuhertaa. toisaalta jos värivahakaan ei enää auta, minkäs teet.

      Kannattaa käydä kysäsee maalaamolta, et miten paha se heidän mielestään on, ja hinta arvio korjaukselle, Bonuksia ei kannata ruveta polttaa pikkunaarmujen kans, tulee halvemmaks vaikka myydä naarmuineen.

      • maksaa...

        kuinka paljon suunnilleen maksaa pikkumaalaus. Naarmut on lokarin nurkkauksessa, suunnilleen pari senttii leveä ja n. 15 senttiä korkea. Tuskin värivaha auttaa, sen verran karheasti on raapassut.


      • seppä perhosta
        maksaa... kirjoitti:

        kuinka paljon suunnilleen maksaa pikkumaalaus. Naarmut on lokarin nurkkauksessa, suunnilleen pari senttii leveä ja n. 15 senttiä korkea. Tuskin värivaha auttaa, sen verran karheasti on raapassut.

        Ton kokoisen lätin korjaus maksaa minulla hieman alle sataeuroa 80-90 euroon koko homma.


    • Japa

      Älä usko noita uusavuttomia. Mulle satanen (jos riittää) on iso raha. Ja sitte vielä saan henkistä tyydytystä itsetehdystä korjauksesta..

      Eihän ton fiksaus pahalta kuullosta. Rispaukset sileäksi ja töpöttele vanupuikolla maalia päälle. Muovin hiontaa hiomapaperilla kannattaa yrittää välttää, jos naarmun reunojen silottelusta selviää veitsellä.

      Jos on huikka isompi skraidu tai voipi sitä myös kittailla ja maalata puskurissa olevaan kanttiin tai koko puskurin.

      Maalikaupassa kannataa kertoa maalin tulevan muovipuskuriin.

    • kentsu

      Älä ainakaan ala hiomaan sitä, sen jälkeen se on ainakin vietävä korjaamolle. Ammattilaisethan eivät mitään pikkumaalauksia tee, vaan koko osa on maalattava uudestaan, jotta tulos ei uutta häpeä. Joten koko puskuri on maalattava, mikä pohjatöineen kustantaa ainakin 250 euroa, merkkiliikkeessä tuplasti enemmän. Vältä myös spray-maaleja, tulos on niillä yleensä kurja ts. matta. Itse varmaankin ostaisin pienen meikkipullon auton omaa väriä ja sillä töpöttelisin pahimmat jäljet piiloon, tulos ei uuden veroinen mutta monesti riittävän hyvä.

      • naarmu

        Joo, jos menet kysymään neuvoa korjaamosta, niin nehän haluaa uusia tai ainakin maalata koko takapuskurin. Ymmärrettävää, jos haluaa ettei sävyeroja tule. Täyskasko varmaan saattaisi korvata tommosen, mutta kannattaako sitten kuluttaa bonukset moisen takia, en tiedä.

        Yks kysymys vielä. Mitä jos tuohon vaikka vähän töpöttelee maalia päälle, niin voiko sitä joskus myöhemmin korjata vakuutusyhtiön piikkiin, jos vaikka tulisi jotain uusia naarmuja takapuskuriin. Vai vaatiiko vak.yhtiö, että pitää heti korjata tommoset jos ollenkaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8626
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      2971
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      15
      1343
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1028
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      67
      990
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      946
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      923
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      913
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      862
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      854
    Aihe