Toimiiko ympyrän muotoinen suprajohde jossa kulkee virta gyroskooppina? Mielestäni toimii sillä onhan elektroneilla massa.
Gyroskooppi
jeeeeeeeeeeees
3528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onhan elektroneilla massa, mutta laskepa huviksesi ensin, kuinka pienet nopeudet elektroneilla (sähkövirtaa johtavien elektronien vaellusnopeus) on, ja sitten vielä toteat johtavien elektronien häviävän pienen määrän atomipainoon nähden. (useissa metalleissa vapaita elektroneja yksi, ja esim. alumiinissa 3)
Vittu kun hienost ajateltu!!!
Vaikka vastaus ei merkitsisi mitään on kysymyksesi HIENO.
Ketjun aloittajan kysymys osoittaa juuri sitä älyllistä ja kyseenalaistavaa ajattelutapaa joka oli ominaista 1900-luvun alussa. Hienoa!
Jesss. Kirjassa lukee että etana kaivaa jalallaan kolon munille. Nelivuotias kysyjä teki kysymyksen TV:n luonto-ohjelmassa. Biologit ihmettelivät hetken, ja nelivuotias jatkoi: "Kun sillä etanalla ei ole jalkaa". Voi zeesus sitä selittelyn määrää. Ja kuitenkaan lapsi ei koskaan saanut vastausta.
Siksi pitää olla tälläisiä foorumeja. Toivottavasti myös tiedemiehetkin alentuisivat täällä käymään. Heillä olisi paljon opittavaa.