Sanokaas nyt tietämättömälle, mitä Itä-Länsi ottelu oikein merkitsee pesäpallon pelaajille? Onko se vähän niin kuin meillä Englannissa jalkapallon FA-cup? Eli toisin sanoen yksi kauden päätavoitteista. Niinkö?
Itä-Länsi
ENGELSMANNI SUOMESSA
131472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Taitaa olla all-stars -ottelu. Siihen valitaan Suomen parhaat pelaajat, joukkuejako maantieteellisesti kotijoukkueen mukaan.
Pesäpalloilijoille uran huippuhetki SM-finaalin ohella, sen jälkeen ei ole mitään. Tietääkseni.
Itä-Länsi merkitsee pesäpallon pelaajille yhtä paljon kuin vaikka jääkiekkoilijalle MM-kisat.
Itä-Länsi on varmasti jokaisen pesäpalloilijan päätavoite.
Tämän jälkeen ei ole mitään, ei euroopan mestaruuksia, ei maailmanmestaruuksia...
Pesiksestä kehittää ihan uusia versioita ? Kun 'maailmanmestaruuksia' ei ole jaossa (vaikka esim. eukonkannossa on), niin voisiko pesiksen esim. yhdistää joihinkin muihin kansanperinteen muotoon ikäänkuin 'bithlon'- tai 'triathlon'-(suonet anteeksi tämän urheilutermistön käytön pesiksen yhteydessä)tyyppisesti ? Esim.: saunomis-keppipallokyttäys-
muurahaispesässäistumiskisa ? Siinä olisi varmaan
vielä enemmän haastetta - ja ihan
kansallisissa puitteissa ?
No kuka teitä Suomalaisia vastaan haluaisi tulla pesäpallokentälle! =D Saksa, joka on "julistettu" maailman toiseksi parhaimmaksi pesäpallomaaksi, koki muutama vuosi sitten melkoisen tappion. Saksan parhaat saapuivat Tampereelle pelaamaan harjoitusottelun Tampereen joukkuetta vastaan, joka pelaa 2-divisioonassa. Saksalaiset hävisivät 19-2! Että sen takia ymmärtää varsin hyvin, miksi euroopan- tai maailmanmestaruudesta ei pelata. Voittajahan on yhtä selvä kuin Paavo Nurmi aikoinaan.
Me osaamme tämän perinnemuodon lähes täydellisesti. Muilla mailla ei olisikaan mitään mahdollisuutta meitä vastaan, ei valitettavasti teillä englantilaisilla sen paremmin muillakaan. Ajattelin vaan, että voitaisiin kilpailla paremmin itsemme kanssa, kun tehtäisiin lajista meille itsellempi haastava: mämminsyönnin voisi lisätä neljänneksi ja tuolla jossain mainittu lumihangessakieriskely viidenneksi uuden uljaan kansanperinneYHDISTELMÄ'lajin' muodoksi, suomalainen 'kvinttithlon' ! Ja pesis olisi mitä olennaisin osa sitä, ilman sitä ei voisi kvinttithlonissa pärjätä !
No se tarkottaa All-stars ottelua vähäniinku ja se on kuules aika kaukana MM-kisoista..Se on niin niinku tuo Antilles sanoi (en oo iha varma kirjotinko oikee sun nimee)
Huomioikaa, että pesäpallollakin on MM-kisat, mutta Suomi voittaa ne ylivoimaisesti.
Mutta kai se Itä-Länsi on pelaajille hieno kokemus, vai oletko itse pelannut itä-lännessä?
Hmmm...siihen on ehkä aika vaikea verrata. Kun teillä Englannissakin on niin monia juuri teille tyypillisiä kansallisia tapoja...niin olisikohan meidän itä-länsi verrattavissa vaikka kettujahtiinne ? Siis kun esim. ketunjahtaajat eri puolilta Yorkshireä kokoontuvat yhteen ja ajavat sitä kettua kiinni, niin vähän samanlaista tunnelmaa ja perinnettä tässäkin on...siis itä-yorkshirelaiset vs. länsi-yorkshirelaiset ? Ehkä ontuva vertaus...tai sitten kun teillä on niitä omituisia seksuaalisia tapoja - appelsiini suuhun ja muovipussipäähän - niin tällaisen perinteen harjoittajat eri puolilta maatanne kokoontuisi yhteen...hmmm...nyt en osaa sanoa, kun näitä kansallisia erikoisuuksia on vaikea verrata. Mutta tule ihmeessä paikalle seuraavaan Itä-Länteen, se tunnelma ja tapahtuma on varmasti eksoottinen ja mieleenjäävä ! Se pitää itse kokea !
Nuo vertaukset olivat kyllä hauskoja, Yorkshiren kettujahti ym! Mutta lupaan tulla tämän kesän Itä-Länsi otteluun paikanpäälle, mutta minkä joukkueen kotikentällä se pelataan(miehien ja naisten)?
Se pelataan Kiteellä miesten pesisstadionilla.
Kiitti tiedosta, lupaan tulla sitten paikanpäälle katsomaan!
viedä asiaa eteenpäin. Aika heikko provo siitä huiolimatta.