Mitä mieltä?
http://www.verkkouutiset.net/arkisto/Arkisto_1999/15.lokakuu/blon4199.htm
Britanniassa juuri julkaistu teos tähdentää, että vaaleatukkaisuus perustuu resessiiviseen eli peittyvään geeniin. Tämän vuoksi päätellään, että tummempi tukanväri yleistyy vääjäämättä myös valkoihoisilla.
- Ei ole epäilystäkään siitä, että luonnollista blondiutta uhkaa sukupuutto, väittää kirjan kirjoittaja Kathy Phillips.
Hänen mukaansa blondin hiusvärin katoamista nopeuttavat maailman kasvava muuttoliike ja eri kansojen väliset avioliitot. Valkoisen rodun ns. puhtautta vaaliville rasisteille vähemmän iloinen uutinen on tieto siitä, että myös ihmisten keskimääräinen ihonväri tummentuu.
Amerikka edelläkävijä
Phillisin kirjan väittämät perustuvat professori Steve Jonesin tutkimuksiin. Entisen Sex Pistols -yhtyeen kitaristin kaima on Lontoon University Collegen genetiikan professori ja alansa huippututkija.
Jonesin mukaan blondiuden "tyyssija", Pohjois-Eurooppa ja Skandinavia, on saamassa geeniperimäänsä yhä enemmän aineksia muualta planeetaltamme. Syynä tähän on mm. se, että Pohjolan yhteiskunnat ovat muuttuneet avoimemmiksi.
- Asiantuntijat ovat arvioineet, että seuraava suuri väestönkasvu tapahtuu Afrikassa. Tämä merkitsee, että Afrikan kansojen väestöä muuttaa maailman muihin osiin. He myös uudistavat uusien kotiseutujensa geenistöä, Phillips kirjoittaa.
Kathy Phillips sanoo, että Amerikassa ollaan jo osin vaiheessa, jota muu maailma hänen arvionsa mukaan seuraa. Afroamerikkalaisten geenistöstä kolmasosa on - orja-aikojen perintönä - saatu valkoiselta rodulta, mutta tummat piirteet eivät ole peittyviä.
- Amerikassa on jo ennustettavissa tilanne, jossa tummempi iho, tummempi tukka ja negroidimmat piirteet ovat enemmistönä.
Phillipsillä kuitenkin on lohdutuksen sana niille, jotka eivät halua ajatella maailmaa ilman blondeja.
- Siihen mennessä kun luonnollisen vaaleat hiukset katoavat, voimme jo muuttaa geenejämme ja muuttua blondeiksi. Aivan sanoin kuin blondi hiusväri saadaan nyt aikaan kemiallisesti, se luodaan tulevaisuudessa geneettisesti, kirjailija lupaa.
EI rodunsekoitukselle
mustaihoset on tyhmempiä
2
528
Vastaukset
- Hemmo
Jopas oli uutta tietoa.
- mir
Jos joskus todellakin vallitsee sellainen tilanne että kaikki ihmiset ovat tummaihoisia ja tummahiuksisia niin varmaan keksitään joku muu pätevä syy syrjintään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742872
- 642743
- 681812
- 241647
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171629- 201580
- 181464
- 481287
- 381263
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91239