Kuka on keksinyt laittaa "kkä" eli-sanan perään? Minusta eli oli ihan hyvä sana sellaisenaan ja olisi vieläkin.
Eli-kkä?
TFD
1158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Täytyy tunnustaa, että minähän se olin. Vähän yllättävää, että viaton sanani on noin levinnyt kansan keskuuteen ja aiheuttaa jopa voimakkaita tunteita jalon kielemme käyttäjissä.
Syy sen keksimiseen oli runous. Runous ja kiire. Piti löytää jokin sana, joka rimmaa /kalikan/ kanssa, ja eihän sitä parempaa tullut mitenkään mieleen.
Roikutan päätäni häpeässä, kuten anglistisesti sanotaan. Lupaan myös jatkossa välttää uusien sanojen keksimistä. Todellakin: syvimmät pahoitteluni!
P.S. Se runo on aikoja sitten tuhottu ja unohdettu. Joitakin asioita ei tule säilyttää jälkipolville. Uskon tehneeni tässä oikein.