Työteverista pomo

Ei toimi

Ystävättäreni ystävystyi työtoverinsa kanssa, viettivät usein vapaa-aikaa keskenään. Yllättäen tämä työkamu pääsikin ystävättäreni pomoksi eli ns.pikkupomoksi ja taisikin käydä hattuun aika tavalla uusi virka pienen paikkakunnan tytölle. Heti ensi työnään pomona tämä kutsui työkaverinsa luokseen ja alkoi uuden työhuoneensa työpöydän takaa ladella erittäin viralliseen pomotustyyliin totuuksia "uuden alaisensa" tehottomuudesta, taidoista jne. Tilanne oli ollut uskomaton, kuin sketsistä tai painajaisesta! Toivonkin kullanarvoisen ystävättären pääsevän mahdollisimman pian pois ko. työpaikasta ja karistavan moisen p...maisen ex-kaverin/esimiehen ystävyyden rippeet mielestään ja elämästään. Toivon lämpimästi tälle tuoreelle esimiehelle puolestaan edes JONKINLAISTA esimieskoulutusta ja runsaasti harjoitusta niin pomona olemisesta että ystävyydestä.

4

1851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs vaan..

      itse jouduin tuuraamaan pomoani omassa työyhteisössäni reilun vuoden ja on todella hankalaa kun työtoveruus ja esimiesasema sekoittuvat. Itse ne erotan ja osaan olla asiallisesti jne, mutta ne joiden kanssa ennen tein samaa työtä samalal palkalla on ajoittain vaikeaa ajatella että en huomauta tms asioista samassa asemassa kuin ennen vaan ikäänkuin virkani puolesta joudun niihin puuttumaan..

      Itse panostin todella uuden aseman vaatimuksiin omassa asenteessa ja esim kommenteissa joita ei voikkaan enää ihan samalla tavalla heitellä kuin ennen koska nyt niillä välillä on eri merkitys..

      Pomotuksen nousu hattuun on todella inhottavaa!!

      • jiipee6969

        Kolleegoiden joukosta esimieheksi noustessa on hyvä huomioida pari seikkaa mitkä voi auttaa uudessa asemassa:
        1) sulla pitää olla jokin erityistieto/taito mikä nostaa sut muiden "yläpuolelle" jotta saat arvostusta, esim ATK-taidot, tutkinto, ammattiosaaminen...
        2) aina on kateelisia "savolaisia", niiden puheille pitää vaan nauraa eli jättää huomioimatta...

        Onnea vaan esimiehen hommiin...

        Jiipee6969


    • työnjohtajan sijaisuuksia

      oman työni ohessa ,mutta minulle ei tulisi mieleenkään alkaa pätemään työkavereiden kustannuksella. Meidän yksikössä ei tarvitse. Riittää kun pitää huolen siitä että alihankkijat toimittavat tavaraa ja mahdolliset ongelmat ratkeavat. Jätkät kyllä hoitaa hommansa kun antaa vastuuta niinkuin se päätoiminen työnjohtajakin tekee. Itse nakki lankesi minulle siksi että edellinen tuuraaja vaihtoi työpaikkaa . Meillä nousukkaat kyllä palautettaisiin vauhdilla maan pinnalle ja ylitöihin ois turha pyydellä jos käskyttämään alkaisi. Ja ne työmiestyönjohtajathan on aina niitä jotka eka saa kenkää kun aletaan tehostaa johtoa.

    • Nyyh

      Monesti homma menee myös toisin päin! On inhottavaa menettää entiset työtoverinsa vain siksi, että itse nousee korkeampaan asemaan. Näin kävi minulle. Olen aivan sama henkilö kuin ennenkin, en yhtään kusipäisempi, mutta pomo mikä pomo!!! Enää ei meikäläistä pidetä samanlaisena sielunkumppanina kuin ennen.

      Ainakin vanhemmalla polvella on kummallinen hierarkian tarve. Se että kaikki tiimissä puhaltaisivat yhteen hiileen "tasavertaisina"... ei vaan onnistu. ... ikävä kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9733
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      140
      9337
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6769
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      198
      5178
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4919
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      144
      3734
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2571
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      2539
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2403
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2232
    Aihe