Karkin sijasta kasviksia ? (allergia)

Kertokaas sellaiset ihmiset jotka olette allergisia kasviksille, että mitä syötte laihduttaessanne karkkien jne. sijasta, jos myös kasvikset ovat ns. kiellettyjä ?

Itse olen allerginen suurelle osalle ns. peruskasviksista esim. porkkana, tomaatti ja hedelmistä esm. omena, banaani, päärynä yms.

Kiitoksia vastauksista jo etukäteen ;)
5919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Erikoista sinänsä, en syö karkin "sijasta" mitään. En vain syö karkkia.

Mutta marjathan ovat hyviä ja terveellisiä kuin mitkä ja niistä voi tehdä yhtä sun toista. Oma suosikkini on syödä marjoja rasvattoman ja maustamattoman jogurtin kanssa. Yleensä lisään siihen pienen määrän (n. teelusikallisen) sokeria. Makeutusainettakin voinee käyttää mutta itse en suosi keinotekoisia makeutusaineita.
Ja voihan marjoja napostella ihan sellaisenaankin =)

Äänestä

Marjoista ja maitorahkasta (maustamaton&rasvaton) vaikka Canderelin tai FunLightin kanssa saa todella maukkaita ja kevyitä herkkuja.

Jos karkkinvastikkeita ei tarvitse joka päivä syödä, niin vaikka kerran tai pari viikkoon voi tehdä pannukakkua:
-rasvatonta maitoa (~0.5 l)
-3 kananmunaa
-250-500 g maitorahkaa
-kaurahiutaleita 1-2 dl
-proteiinijauhoa 1-2 dl (kaikki maustetut prodejauhot käy, ei tarvitse enää sokeria. Voi korvata tavallisillakin jauhoilla, mutta sitten pannari ei olekaan enää niin terveellistä. :) Sämpyläjauhoja voi myös laittaa, ei oman kokemuksen mukaan maistu kuitenkaan sämpylältä :D)

Sörsseli vain sekaisin, pellille ja uuniin yli 200 asteeseen, ~20 minuutiksi. Marjoja päälle ja voila! Täyttävä ja proteiinipitoinen herkku.

KOKO pellillisessä ~1150 kcal, proteiinia ~130 g, hiilareita ~70 g, rasvaa ~30 g.

Äänestä
  • Tarkoitan tuolla "sijasta" sanalla sitä, että aina kun tekee mieli karkkia ja ei jostain kumman syystä pysty niitä vastustamaan, niin mitä syödä silloin ;)

    Eihän toki kenenkään "pakolla tarvitse" karkkia syödä :)

    Äänestä

  • Jayley kirjoitti:

    Tarkoitan tuolla "sijasta" sanalla sitä, että aina kun tekee mieli karkkia ja ei jostain kumman syystä pysty niitä vastustamaan, niin mitä syödä silloin ;)

    Eihän toki kenenkään "pakolla tarvitse" karkkia syödä :)

    Sinuna ottaisin selville, onko kyseessä hypoglykemian 'patologinen' muoto, eli oikea sairaus (sukua diabetekselle.)

    Toivottavasti kyse on kuitenkin vain tasapainottomasta ruokavaliosta. En halua kuullostaa Kirililtä, mutta saatko tarpeeksi proteiineja ja rasvaa ruokavaliostasi?

    Äänestä

Ja sanon, että jos tällä sekunnilla tarvitset jotain karkin korviketta, niin purkka ajanee asian?

Minä en ole karkkia koskaan oppinut syömään, purkka (sininen jenkki) on ollut herkkupalani ja heikkouteni lapsesta saakka (ehkä siksi, että se oli ainoa melkein karkki, jota meille annettiin..?)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jayley kirjoitti:

Kertokaas sellaiset ihmiset jotka olette allergisia kasviksille, että mitä syötte laihduttaessanne karkkien jne. sijasta, jos myös kasvikset ovat ns. kiellettyjä ?

Itse olen allerginen suurelle osalle ns. peruskasviksista esim. porkkana, tomaatti ja hedelmistä esm. omena, banaani, päärynä yms.

Kiitoksia vastauksista jo etukäteen ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu