Hei! Olen reilu parikymppinen nuori nainan ja juossut lähes koko elämäni ajan. Muutin tässä hiljattain uuteen kaupunkiin ja voi ei...!! Viime aikoina on ollut sellainen fiilis, että olen kaupungin ainut nuori naispuoleinen juoksija. Koen jatkuvasti olevan katseiden alla juostessani ja valitettavasti olen saanut *kröhöm* miespuolisilta huuteluita niin takapuolestani kuin yleisestä olemuksestani. Tää on oikeesti ihan järkyttävää!! Miksi autoilijoille ei tunnu olevan muuta tekemistä kuin töllätä silmät pyöreinä juoksijaa?! Yritän olla välittämättä asiasta, mutta ei ihka hyvin onnistu... Vaihdanko kohta lajia!?
Juokseva nuori aikuinen
ihmettelen vaan
71462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jossain valitettava tapa. Mutta kun ensimmäinen ajaa ojaan kyttäillessään, niin pääset kuittaamaan ;=))
Vastaa törkeyksiin törkeydellä. Pelkkä sormen nosto riittää vittumaisella hymyllä. Tai toinen vaihtoehto on näytät, että kuulit, mutta ettei vähempää voisi kiinnostaa. Itselläni on onneksi vain kilometrin matka "puru"radalle ja sekin melko rauhaisaa reittiä. Enkä yleensäkään etenkään lenkillä ollessani juuri kiinnitä mitään huomiota muihin ihmisiin, sanomisiin tai tekemisiin.
Kevään edistymistä ja luonnon touhuja kyllä ehtii katselemaan. :)
Kuulostaa tosi tutulta. Itsekään en ihan aina ymmärrä, että mitä ihmeen tuijotettavaa hikisessä juoksijanaisessa voisi olla. Mutta ne miehet, ne miehet...:)
Nyt varsinkin kun illat alkavat olla lämpimiä, niin lenkkireittini varrella istuksii pussikaljaporukoita ja muita "piknikillä" olevia ryhmiä, joista on NIIIIIN hauskaa kommentoida ohi juoksevaa ihmistä. Itse olen vain päättänyt ajatella niin, että aika moni on varmasti juoksijalle vain KATEELLINEN. Moni haluaisi olla yhtä sporttinen ja hyväkuntoinen kuin esimerkiksi sinä, kun kurvailet terve puna poskilla siellä uudessa kotikaupungissasi.
Kannattaa siis häpeän ja hämmästyksen sijaan tuntea suurta ylpeyttä: Mönkikää te sohvaperunat tassutellen siinä vain ihan vapaasti. Ei ole mahakumpu ja ihraperä mitään kaunista katseltavaa!
Ei muuta kuule kuin nenä pystyyn vain!
ja anna toisten tuijottaa. Olisit vaan ylpeä itsestäsi kun käännät ihmisten päät olemuksellasi.
on hyväkuntoisen näköisiä naisia niin vähän. Ja ollaanko me miehet syyllisiä tähän?
Olin Thaimaassa joitakin viikkoja pienessä maalaiskaupungissa. Läheisestä suuremmasta kaupungista ostin uudet juoksukengät aivan valtaisasta valikoimasta - 15 €:lla.
Menin sitten illalla kokeilemaan mukavan näköistä lampea kiertävää juoksureittiä ja kuvittelin herättäväni huomiota juostessani keskellä "landea". Mutta paskat: Siellä oli juoksemassa ainakin joka toinen kaupungin 18 - 30 vuotiaista tytöistä! Viereisellä kentällä oli menossa naisten ohjattu jumppa. En ollut koskaan ennen nähnyt mitään tällaista!
Ei siis tarvinnut juosta yksin. Ja thaimaalaiset ovat siitä ihania, että alkavat jutella sen minkä englantia osaavat. Eli syynä thaimaalaisten hoikkuuteen on muukin kuin terveellinen ruokavalio.
Olen muuten taas kesällä lähdössä "harjoitusleirille" samaiseen paikkaan. Suosittelen muillekin.
oli tämä ihana pieni maalaiskaupunki?Olen kanssa lähdössä reissailemaan Thaimaahan ensi Marraskuussa kuudeksi viikoksi :)