yliarvioitu

aliarvioitu

Kävin kehityskeskustelussa pomon kanssa kolmena vuotena. Hän sanoi minulle viimeisimmässä: "Kyllä sinä minun mielestäni aliarvioit omat taitosi ja mielestäni olet tässä jo kohdassa kolme"

Seuraavana vuonna pomo vaihtui ja oli kehityskeskustelu. Hän sanoi minulle: "tämä kohta kolme vaatii jo aika pitkää työkokemusta ja monetkaan eivät yllä tänne asti. Mitä luulet, ehkä sinä kuitenkin olet tässä kohdassa kaksi?"

Mitä tohon voi sanoa, paitsi tottahan toki?
Ihan nolotti, että se ajatteli mut jotenkin "omahyväiseksi"

Ketä se kehityskeskustelu palvelee?

1

1080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Hauska esimerkki ja tavallinen ei siinä mitään. =)

      Kyllä kehityskeskustelut molemmin puolin hyödyllisiä ovat. Joskus kk on jopa se ainut keskusteluhetki pomon ja alaisen välill. Onhan se kyllä niin, että joskus nämäkin keskustelut ovat todellisen tarkoituksensa irvikuvia tai turhaa byrokratiaa. Itsellä kuitenkin hyviä tilanteita arvottaa itseään ja arvottaa itsensä työnantajan silmissä mm. palkan osalta. Päästään ikäänkuin tasoihin taas ja yhteistyö jatkuu sujuvasti. Jos mua joku asia hiertäisi niin viimeistään kk:ssa sen esiin otan. Esim liiat työt pyrin hoitamaan pois enkä jää odottamaan kk:a. Palkka-asiat on mielestäni luontevin käydä kehityskeskusteluissa, sillä siinä voi jo esittää ne asiat mitä vasten kokee palkankorotuksen tarpeelliseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1806
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      73
      987
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe