Oon 17-vuotias ja tahtoisin alottaa voimistelun, koska haluisin oppia voltteja sun muuta mukavaa (sekä tietysti hyödyntää rajattomia voimiani). Oonko liian vanhus alottamaan ton lajin? En siis taho mitään kannustusvastauksia, vaan sanokaa vaan rehellisesti, että onko mulla mitään saumaa siellä jos alotan vasta nyt? Taustalla mulla on jalkapalloa ja lätkää, eli oon jäykkä mutta kankea, mut siihen saan kyllä muutoksen halutessani.
Onko liian myöhäistä?
2
877
Vastaukset
- tiit:)
riippuu ihan siitä minkä tyyppisen voimistelun..jos aijot telinevoimisteluun lähteä kisaamaan niin siitä vain jos haluat aloittaa 1lk:ssa kisaamaan sua 10 vuotta nuorempien tyttöjen kanssa, jotka saa tuomareilta "suloisuuspisteitä" ja kun muut sinun ikäiset voimistelee maajoukkueessa. Mutta moneen seuraan on nyt perustettu aikuisten ryhmiä. käy svoli.fi ssä kattomassa onko sinun paikkakunnalla aikuisten telinevoimsitelua, nehän ei tietystikkään kilpaile kuin ehkä voikkapäivillä lady ja madame sarjoissa. mutta aikuisten ryhmästä on hyvä vaikka ponnistaa sitten seuran näytösvoikkarinkiin jos niin hyvä on. yleensä näytösvoikkaajat on entisiä telinevoimistelijoita, jotka on telinevoimistelu kilpauran lopettaneet. mutta vastaus kysymykseesi: telinevoimistelu ja rytmisen kilpailuihin en sinuna lähtisi. aikuisten ryhmä on oikea paikka sinulle.
- Hyvin lyhytsanainen
Näytösvoimistelun ja vaikkapa trampoliinivoimistelun voi aloittaa vähän "myöhemmällä iällä". Jos sulla on vähänkin intoa, ota yhteyttä alueesi telinevoimisteluseuroihin ja tosiaan Svolin nettisivujen kautta löydät yhteystiedot lähimpään seuraan.
Varsinkin toi näytösvoimistelu on vanhemmille voimistelutaustaa omaaville ja myös muille myöhäisherännäisille oiva laji. Käy ainakin stekkaa paikallisen seuran treenejä =) Urheilutaustasta on aina hyötyä, mutta voimistelulajin valinnassa on omat "tahtotilansa" ja notkeus voi olla joskus jopa haitaksi sellaisissa lajeissa, missä tarvitaan lihaksesta ponnistusvoimaa. Tai ainakin voimaa. Varsinkin jalkoihin saa voimaa vielä 30 (joo joo vanhenpanakin) mut notkeudessa tarvitaan paljon enemmän työtä (ja jäävoidetta ja idealsiteitä) vanhemmalla iällä. Ja jos on voimalajeja takanapäin, se tavoiteltu notkeus voi sit kostautua vanhemmalla iällä vaikkapa nivel/lihaskipuina. Kaikki supernotkeat ei välttämättä saa irti lihaksistostaan vaikkapa telinevoimistelijoina.
Mutta muista, tälläseen kyssään on monta vastausta, mut käyt vaan rohkeesti tarjoamassa itseäsi lähimpään seuraan, useimmissa on ammattilaiset valmentajina; ne loppupeleissä kertoo sulle mikä on fiksua ja mikä ei.
Ja sitä paitsi: 17 v. ei ole vanha. Harrastuksia voi aloittaa jopa 6 vuotiaana. Kunhan kaikki vanhemmat muistaisivat vaan sen, että ne vie pentunsa (alunperin) HARRASTAMAAN!
Grattis ja onnea valitsemallesi lajille. Ja jos ei tärppää niin vaan uutta matoa koukkuun!
Lyhyesti; saumaa voi olla.
(tästä tais tulla kyllä kannustusviesti, sorry)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155