Oon 17-vuotias ja tahtoisin alottaa voimistelun, koska haluisin oppia voltteja sun muuta mukavaa (sekä tietysti hyödyntää rajattomia voimiani). Oonko liian vanhus alottamaan ton lajin? En siis taho mitään kannustusvastauksia, vaan sanokaa vaan rehellisesti, että onko mulla mitään saumaa siellä jos alotan vasta nyt? Taustalla mulla on jalkapalloa ja lätkää, eli oon jäykkä mutta kankea, mut siihen saan kyllä muutoksen halutessani.
Onko liian myöhäistä?
2
904
Vastaukset
- tiit:)
riippuu ihan siitä minkä tyyppisen voimistelun..jos aijot telinevoimisteluun lähteä kisaamaan niin siitä vain jos haluat aloittaa 1lk:ssa kisaamaan sua 10 vuotta nuorempien tyttöjen kanssa, jotka saa tuomareilta "suloisuuspisteitä" ja kun muut sinun ikäiset voimistelee maajoukkueessa. Mutta moneen seuraan on nyt perustettu aikuisten ryhmiä. käy svoli.fi ssä kattomassa onko sinun paikkakunnalla aikuisten telinevoimsitelua, nehän ei tietystikkään kilpaile kuin ehkä voikkapäivillä lady ja madame sarjoissa. mutta aikuisten ryhmästä on hyvä vaikka ponnistaa sitten seuran näytösvoikkarinkiin jos niin hyvä on. yleensä näytösvoikkaajat on entisiä telinevoimistelijoita, jotka on telinevoimistelu kilpauran lopettaneet. mutta vastaus kysymykseesi: telinevoimistelu ja rytmisen kilpailuihin en sinuna lähtisi. aikuisten ryhmä on oikea paikka sinulle.
- Hyvin lyhytsanainen
Näytösvoimistelun ja vaikkapa trampoliinivoimistelun voi aloittaa vähän "myöhemmällä iällä". Jos sulla on vähänkin intoa, ota yhteyttä alueesi telinevoimisteluseuroihin ja tosiaan Svolin nettisivujen kautta löydät yhteystiedot lähimpään seuraan.
Varsinkin toi näytösvoimistelu on vanhemmille voimistelutaustaa omaaville ja myös muille myöhäisherännäisille oiva laji. Käy ainakin stekkaa paikallisen seuran treenejä =) Urheilutaustasta on aina hyötyä, mutta voimistelulajin valinnassa on omat "tahtotilansa" ja notkeus voi olla joskus jopa haitaksi sellaisissa lajeissa, missä tarvitaan lihaksesta ponnistusvoimaa. Tai ainakin voimaa. Varsinkin jalkoihin saa voimaa vielä 30 (joo joo vanhenpanakin) mut notkeudessa tarvitaan paljon enemmän työtä (ja jäävoidetta ja idealsiteitä) vanhemmalla iällä. Ja jos on voimalajeja takanapäin, se tavoiteltu notkeus voi sit kostautua vanhemmalla iällä vaikkapa nivel/lihaskipuina. Kaikki supernotkeat ei välttämättä saa irti lihaksistostaan vaikkapa telinevoimistelijoina.
Mutta muista, tälläseen kyssään on monta vastausta, mut käyt vaan rohkeesti tarjoamassa itseäsi lähimpään seuraan, useimmissa on ammattilaiset valmentajina; ne loppupeleissä kertoo sulle mikä on fiksua ja mikä ei.
Ja sitä paitsi: 17 v. ei ole vanha. Harrastuksia voi aloittaa jopa 6 vuotiaana. Kunhan kaikki vanhemmat muistaisivat vaan sen, että ne vie pentunsa (alunperin) HARRASTAMAAN!
Grattis ja onnea valitsemallesi lajille. Ja jos ei tärppää niin vaan uutta matoa koukkuun!
Lyhyesti; saumaa voi olla.
(tästä tais tulla kyllä kannustusviesti, sorry)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931382
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85862
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52771- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253647Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä321616Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7595Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589- 53584