Oliko Reine sotien jälkeen naisen vai miehen nimi Suomessa?
Entä nykyään, mies vai nainen; vai molemmatko?
Entä nykyään, mies vai nainen; vai molemmatko?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Löysin Googlella kaksi naispuolista Reineä. Kolmannen sukupuoli ei käynyt löytämieni sivustojen perusteella selville.
Ranskan sana (la) reine tarkoittaa käsittääkseni kuningatarta; kuningas ei kuitenkaan ole (le) reino vaan (le) roi.
Tiedossani on Suomen tasavallan 2. presidentin Lauri Kr. Relanderin lähisukulaisia, jotka ovat ottaneet sukunimen Reinekoski.
Itsekin olen enemmän nais-Reineen kallellaan, mutta sopisi tuo nimi korvissani miehellekin.
Sotien jälkeen (vv. 1940-59) Reine oli selkeästi naisen nimi: 39 naispuolista ja 3 miespuolista henkilöä sai tämän nimen mainittuna ajanjaksona.
Vuosina 1960-79 luvut olivat melko tasoissa: 26/25, miehiä siis 1 enemmän. Vv. 1980-99 4/8; 2000-05 0/3. Kuluvana vuonna ei ole annettu yhdellekään nimeksi Reine.
lähde: Väestörekisterikeskuksen etunimitilasto 8.5.2006
--
Hassua, että miehet ohittivat naiset 60-70-luvulla. Niin se muoti muuttuu. Kiitos tiedoista.