Hunaja-kaura patonki

James

Hei!
Subwaystä saa niitä mainiota hunaja-kaurapatonkeja, miten sellaisen teen itse? kuinka paljon hunajaa tulee ja missä vaiheessa se lisätään taikinaan? Miten patonki tehdään oikeaoppisesti eli ettei se paisuisi liian suureksi ja muodottomaksi uunissa? Ja miten se säilötään parhaiten jottei se kovettuisi heti?

2

1697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moondance

      Etsipä ensin patongin perusohje ja sitten muokkaat sen tuolle sopivaksi. Kokeile itse äläkä odota aina valmista !

    • AloittajaTuliTakaisin

      lisätään samassa vaiheessa kuin sokeri normaalisti sämpylätaikinaan. Tai näin luulisin.

      Itse laittaisin taikinaan pari, kolme ruokalusikkaa hunajaa, siis sellaiseen, josta tulee kaksi, kolme patonkia.

      Taikina kannattaa kohottaa hyvin, muotoilla ohkaiseksi ja kohottaa uudelleen kunnolla ennen uuniin laittoa. Ennen ja/tai puolivälissä kannattaa sivellä patongit vedellä, jos haluaa rapean kuoren.

      Paistamisen jälkeen nosta patongit ritilälle ja peitä liinalla. Käytä heti, laita paperipussiin (jos käytät lähiaikoina) tai pakasta, kun ovat jäähtyneet kunnolla. Jos haluat rapeakuorista pakasteesta, laita uuniin puolijäisenä, keskilämpöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      301
      7654
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5979
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3538
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1997
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1875
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      19
      1698
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1579
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      65
      1398
    Aihe