joululahjoja

Onko ideoita ruokajoululahjoihin?
4752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kotitekoinen sinappi. Ei pilaannu lahjasäkissäkään.

Äänestä
  • Ainoa oikea on tietysti tulinen ja makea chutney.

    Sinappia nyt tekee kuka vaan, mutta chutney - se on jotakin. Olenkos muistanut antaa ohjeen? No menköön uudelleen.


    OMENACHUTNEY
    Chutneyt ovat intialaisen ruokapöydän ketsuppi ja sinappi - niitä täytyy olla joka aterialla. Tyylejä ja makurakenteita on monia, mutta kaupalliset chutneyt eivät edusta niistä oikeastaan mitään. Omenachutney on yksi monikäyttöisimmistä. Samalla ohjeella voi myös tehdä mangochutneyn, sokeria vain käytetään hieman vähemmän.
    Tämän chutneyn tulee olla yhtä aikaa vahvasti chilinen ja reilusti makea – taivas ja helvetti.
    Vaikeusaste: 1/5
    Työläysaste: 1/5
    Aika: 1 tunti
    AINEKSET
    - 0.5 dl öljyä tai (mieluummin) voirasvaa (‘ghee’, ‘clarified butter’)
    - 2 tl kuminansiemeniä (intialainen kumina, Cuminum cyminum)
    - 2 tuoretta vihreää chiliä, leikattuna ohuiksi renkaiksi
    - 1 rkl tuoretta inkivääriä, silputtuna
    - 1 tl jauhettua kurkumaa
    - 0.5 kg ruokaomenia, esim. Granny Smith, kuorittuina, säteittäin viipaloituna
    - 0.5 dl vettä
    - 2 tl jauhettua kanelia
    - 0.5 tl raastettua muskottia
    - 2.5 dl sokeria
    VALMISTUS
    Kuumenna ghee paksupohjaisessa kattilassa. Lisää kuminansiemenet ja anna niiden hiukan ruskistua.
    Sitten lisää chili ja inkivääri, sekoita minuutti (tuoksu muuttuu) ja sitten kurkuma, pyöräytä vielä kerran sekaisin ennenkuin lisäät omenat Jatka paistamista varovasti sekoittane 2-3 minuuttia.
    Pienennä lämpöä ja lisää vesi, kaneli ja muskotti. Keitä, silloin tällöin sekoittaen, 15-20 minuuttia. Omenien tulee olla pehmeitä, mutta ei hajota kokonaan.
    Nyt lisää sokeri ja jatka keittämistä muutama minuutti, varovasti sekoittaen, kunnes chutney on hillon oloista.
    TARJOILU
    Sopii minkä tahansa intialaisen ruoan seuraksi huoneenlämpöisenä tai jääkaapista.
    HUOMAUTUKSIA
    Tuoreen inkiväärin voi tässä ohjeessa luultavasti korvata inkiväärijauheella, joka lisätään kanelin kanssa.
    Gheetä voi tehdä itsekin, mutta se on aika työlästä (hidasta) koska voita täytyy keittää hiljaisella tulella kunnes kaikki vesi on haihtunut. Voi ei kunnolla korvaa gheetä: mieto öljy (esim. rapsi) on parempi korvike.
    Säilyy jääkaapissa viikon – mutta joku syö sen aina pois ennemmin.
    OHJEEN ALKUPERÄ
    Ohje on melko suoraan kopioitu Kurma dasan kirjasta ‘Great Vegetarian Dishes’ (The Bhaktivedanta Book Trust, Sydney, Australia, 1990.) Ikivanhoissa intialaisissa Veda-kirjjoituksissa keittäminen on yksi 64 taiteesta. Dalai laman mukaan: ‘approach love and cooking with reckless abandon.’
    Peace. Ja, kunnioituksesta ystävääni Kurmaa kohtaan: Hare Krishna. En ole minkäänsortin uskovainen, mutta Kurman omistautuneisuus asialleen, lempeys, rakkaus kaikkia eläviä olentoja kohtaan ja ‘spritiuaalisuus’ on tehnyt minuun suuren vaikutuksen. Ruoasta nyt sitten puhumattakaan

    Äänestä

Minä olen usean vuoden ajan pakannut mieheni veljelle ja hänen vaimolleen lähetettämääni joulupakettiin purkillisen pipareita. Tulevat ainakin ne paistettua ajoissa. Vänhintään 7 sorttia olla pitää. Lahja on ollut tervetullut, koska eivät itse harrasta leipomista, mutta mielellään syövät kotona leivottuja tuotteita. Tänä vuonna saavat myös purkillisen omenamarmelaatia. Ja ovat saaneet lahjaksi myös kotitekoista mustaviinimarjalikööriä. (Kirkasta viinaa sokeria marjoja muutama lehti). Jos lahjaa ei tarvitse lähettää, niin silloin myös erilaiset kakut, sellofaaniin pakattuina, ovat sopivia.

Äänestä

musta juustolautanen on hyvä lahja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anja kirjoitti:

Onko ideoita ruokajoululahjoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu