Moikka,
millaisia erilaisia pesäpallotermejä voisi käyttää tekstin elävöittämiseen kun puhutaan yleisesti kilpailusta.
Ei tule muuta mieleen kuin
kotipesä
juosta kunnari
Pesäpallokieltä??
4
438
Vastaukset
- UPV
"Kevään ylioppilailla on edessään elämän suuri ajolähtö.
Yksi heistä päätyy sieppariksi yhteiskunnan ruispeltoon,
mutta toisista tulee takakentän väkeä. Jotkut sortuvat
työelämän polttolinjalla, mutta silloin tällöin joku
ottaa kopin kultamunasta ja jos viuhka käy, päätyy
kotitaipaleen päätteeksi yhteiskunnallisen sarjataulukon
kärkinimeksi."- Sopupelaaja
Laitetaan siihen vielä, että kärkietenijä joka joskus on jokeri syyllistyy takalaittoman pelossa sopupeliin ja silloin ei auta vaikka olisi merkki päällä.
- Tiettävästi
Pesäpallon keksijäksi/kehittäjäksi on mainittu prof. Lauri "Tahko" Pihkala (1888-1981). Mies oli nähnyt opintomatkoillaan Amerikassa sikäläistä baseball-peliä ja kehitti sen pohjalta suomalaiskansallisen version (kuningaspallo => pitkäpallo => pesäpallo).
Pihkala (opinnoiltaan filosofian kandidaatti) työskenteli etupäässä puolustuslaitoksen ja urheiluelämän palveluksessa. Poliittisilta näkemyksiltään hän oli nykymittapuun mukaan äärioikeistolainen. Pesäpallon ohella murtomaahiihto oli erityisen lähellä Tahkon sydäntä.
Pesäpallo oli alkuaikoinaan suosittu laji erityisesti suojeluskuntalaitoksen piirissä. Pallon heittämisen nähtiin olevan hyvää harjoitusta käsikranaattien heittelyä ajatellen.
Peräpallon terminologiakin on muuttunut aikojen kuluessa. Nykyisin "paloksi" nimitetty pelitapahtumatermi on ollut aikoinaan militaristisemmalta kuulostava "kuolema".
Suomen fanaattisin pesäpalloyleisö löytyy kuulemma Sotkamosta (jossa on ollut Suomen menestynein joukkuekin parin viimeisen vuosikymmenen aikana). Kerrotaan, että Sotkamon vastustajajoukkueita on jurppinut pahemman kerran sotkamolaisyleisön mölinä vierasjoukkueen miehen ollessa mailan varressa yrittämässä kotiutusta: "KUO-LEE, KUO-LEE!" Sotkamolainen pesäpalloterminologia lienee jämähtänyt jonnekin 1930-luvulle. - moni
harrastaa kärkkymistä, mutta sisäpelaajan lyönnin ollessa laiton käy tarkkaamattoman kärkkyjän huonosti ja kuolema tai palo voi olla osana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848