Creme Catalan

Jonnuli

Tarvitsisin kipeästi Creme Catalanin ohjeen, sitä ei googlaamalla suomeksi löydy. Tai sitten kertokaa miten se eroaa creme bruleesta!

2

1628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moondance

      Tässä yksi ohje kyseiseen jälkiruokaan:

      1 litra maitoa
      2 kanelitankoa
      ½ sitruunankuori suurehkoina paloina
      170 g sokeria
      160 g keltuaisia (6 kpl)
      30g Maizenaa

      Pane maito, kanelitangot ja sitruunankuoret kattilaan ja kiehauta seos. Pane kansi päälle ja anna hautua noin 10 minuuttia, siivilöi.

      Vatkaa vesihaudekattilassa sokeri ja keltuaiset kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää Maizena ja sekoita tasaiseksi. Kaada vähitellen sekaan kuuma maito ja kypsennä vesihauteessa koko ajan hyvin sekoittaen kunnes seos sakenee.

      Kaada seos uunivuokaan (halkaisija 25cm) ja anna olla yön yli kylmässä.

      Ennen tarjoilua kuumenna uunin ylävastus. Ripottele pinalle sokeria tai pahkinärouhetta.

      Kuumenna seosta hitaasti kunnes pinta on kauniin ruskea, anna rauhoittua noin 10 minuuttia ennen tarjoilua.

      Huom ! Pinnan pitää olla kaunnin ruskea ja sokerin tai pähkinöiden pitää olla kaunnisti paahtuneita.

      Tästä jälkiruoasta on olemassa useita versioita. Joissain ohjeissa tämä valmistetam creme bruleen tavoin uunissa.

    • Moondance

      6 dl kermaa
      1,2 dl maitoa
      100 g sokeria
      6 keltuaista
      2 vaniljatankoa

      Kiehauta maito, kerma ja vaniljatangot, nosta pois liedeltä ja anna hautua kannen alla noin 10 minuuttia, siivilöi.

      vatkaa keltuaiset ja sokeri kevyesti vaahdoksi, kaada päälle kuuma maitoseoa koko ajan sekoittaen.

      Jaa seos annosvuokiin ja kypsennä uunissa 190 asteessa vesihauteessa noin 30 minnuutia riippuen vuoan koosta (tai 85 asteessa ilman vesihaudetta)

      Jäähdytä kylmässä vähintään 2-3 tuntia.

      ennen esillelaittoa ripottele pinnalle sokeria, fariinisokeria tai tummaa sokeria, ja kuorruta pinta uunissa.

      Eli erona näissä kahdessa on pääasiassa tuo kypsennystapa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      44
      2915
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2691
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      35
      2411
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      1884
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1523
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1213
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      72
      1041
    Aihe