Siis voi hiivatti, kun oon treenannu nyt hullunlailla tavoitteena saada rasprosenttia alhasemmaks ja samalla yrittää ylläpitää lihaksia, mut kroppa sen kun vaan löystyy entisestään! Vajetta tulee per päivä jotain 300-500 kcal ja oon yrittäny syödä mahdollisimman proteiinipainotteisesti. Mitat on tällä hetkellä 165/59, mutta pari kiloa läskiä haluisin saada pois. Treenaan siis salilla 4 x viikossa ja sen lisäks lenkkeilen ja pyöräilen melkein päivittäin. Pitäskö ennemmin vaan lopettaa tää laihdutus, koska haluun ennemmin kiinteen kropan.
"kiinteytyminen"
11
3995
Vastaukset
- sdflkj
lihakset ei voi kasvaa jos on kalorivajetta, eikä siinä auta proteiinipitoinen ruokavalio! eli siis joko laihdutat tai sitten "kiinteytät".
- sallamaaria
Mulla kans laihdutuksessa tuntuu paikat vaan tulleet löllömmäksi vaikka lihastreeniä on paljon. Mieheni sitten sen hokasi, että se johtuu siitä kun iho ei pysy ihan samassa tahdissa ja se ei enää pingota samalla lailla kuin ennen, kun ihon alta on sitä rasvaa kadonnut. Kyllä se ihokin siitä kiinteytyy kun saa aikaa ja paljon rasvausta.
- ja usein
suositellaan rasvaamaan ihoa tummelilla. Pitäis pysyä ihonkin vähän paremmin messissä....
- se on
ja usein kirjoitti:
suositellaan rasvaamaan ihoa tummelilla. Pitäis pysyä ihonkin vähän paremmin messissä....
mitä on tummeli?
- helppiä!
Sun ihos roikkuu kuule sen takia, kun sulta on lihakset kuihtunu ja/tai oot laihduttanu paljon liian nopeesti, eikä siihen ihon kiinteyttämiseen auta mikään rasvaaminen. Iho "palautuu" joillain ja joillain jää pahastikin roikkumaan koko loppuelämäks ellei mee plastiikkakirurgille. Mulla syynä kropan löysyyteen ei oo runsas laihduttaminen, koska oon laihtunu about vaivaisen kilon ja sekin oli varmaan kaikki lihasta, mikä lähti=( Nyt pitää alottaa taas kova treenaaminen ja syödä sikana, että saan menetetyn lihasmassan takasi. Ennemmin oon vähän pyöree ja kiintee kropaltani kuin "laihaläski" ja selluliittinen.
- haluat
lihasmassaa, kiinteytyä ja laihtua?
No, ensinnäkin harrastat liikaa ainakin mitä lihasmassaan tulee. Lihakset kasvavat levossa, joten anna kehollesi ehdottomasti palautumispäiviä.
Sinun pitää nyt päättää mitä haluat? Laihduttaminen ei auta sinua pitämään lihaksia ja kiinteytymään samalla. Mitä teet salilla? Vaihtele saliohjelmaasi rasvaapolttaviakin harjoituksia/päiviä.
Muutaman kilo "LÄskiä" katoaa varmasti kun kehosi saa lihasmassaa ja kiinteytyy..
:)- potsi
peruskestävyys>>lihassmassa>>voima
jaa harjoittelusi sykleihin! - Moriaa
potsi kirjoitti:
peruskestävyys>>lihassmassa>>voima
jaa harjoittelusi sykleihin!Minä olen ainakin sekä laihtunut että saanut lisää lihaksia -käsiinkin on ilmestynyt, vaikka ennen oli vain löysää rasvaa. Painoilla harjoittelu kasvattaa lihaksia. Terveellisesti olen syönyt 800-1000kcl päivässä. Punttia kolmesti vk ja aerobista muut päivät. En ole itse mitään lepoja pitänyt.
- Total-lifter
Moriaa kirjoitti:
Minä olen ainakin sekä laihtunut että saanut lisää lihaksia -käsiinkin on ilmestynyt, vaikka ennen oli vain löysää rasvaa. Painoilla harjoittelu kasvattaa lihaksia. Terveellisesti olen syönyt 800-1000kcl päivässä. Punttia kolmesti vk ja aerobista muut päivät. En ole itse mitään lepoja pitänyt.
Tämä on sitten selkeetä "sitä itteensä"...lihakset EI KASVA kalorivajeella nyt, historiassa, eikä tästä eteenpäinkään. Biologinen mahdottomuus.
"En ole itse mitään lepoja pitänyt."...mitä järkeä tuossa on? Voima ja kunto kasvaa LEVOSSA. Aivan turhaa touhua, olet kohta siinä tilassa, että on PAKKO levätä. - siipiseija
Total-lifter kirjoitti:
Tämä on sitten selkeetä "sitä itteensä"...lihakset EI KASVA kalorivajeella nyt, historiassa, eikä tästä eteenpäinkään. Biologinen mahdottomuus.
"En ole itse mitään lepoja pitänyt."...mitä järkeä tuossa on? Voima ja kunto kasvaa LEVOSSA. Aivan turhaa touhua, olet kohta siinä tilassa, että on PAKKO levätä.laita selkeä kartoitus sun treeneistä ja syömisistä tonne www.elinvoima.net sivujen personal trainerin arvioitavaksi. Veikkaan, että treenitapa ei ole oikea, jos lihakset eivät saa painetta ym ym
- Ex-laihaläski
Moi,
olen 40-vuotias rasvaprosenttiaan pikkuhiljaa pudottanut nainen. Alkuun tyrin samalla systeemillä kuin sinäkin, painoa pudottamalla ja vain proteiinia lisäämällä luulin rasvojen poistuvan. Vaan näinhän se EI mene, kuten parit kirjoittajat tuolla alempana mainitsevatkin.
Homman nimi on siis todellakin se, että valitset kumman teet ENSIN, joko pudotat painoa TAI kasvatat lihasmassaa. Molempia et samaan aikaan saa. Itse tein siten, että ensin ihan peruslaihiksella pudotin n. 5 kg eli kalorivajeella ja ruokavalio samalla vaivalla asiallisemmaksi. Ohessa harrastin 3-4 krt vko vauhtikestävyysliikuntaa ja max 2 krt vko salilla. Joskus toki yhdistin samalle reissulle molemmat, ei tarvinnut koko ajan siellä heilua.
Seuraava operaatio oli sitten se lihasmassa hankinta. Liikunnat muutin päinvastaiseksi, enempi salia ja vähempi kestävyysliikuntaa. Nyt myös ruokavalio muuttui, proteiinia SELVÄSTI enemmän, hiilihydraatit minimiin. Palautusruuat (proteiini-hiilari -yhdistelmät) otin myös käyttöön. Nyt siis piti todellakin oikeasti syödä enemmän kuin kulutti, se oli homman juju. Paino nousi hieman, mutta kuuluu asiaan ja silti aloin mahtua paria numeroa pienempiin vaatteisiin. Ja katso, rasvaprosentti putosi monta yksikköä! Enpä ole enää se ns. laiha läski vaan itseeni tyytyväinen aikuinen nainen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984466Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293313No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341143
- 371086
- 131054
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872