Tässäpä kaikki, mikä on omassa käytössä hyväksi havaittu:
-xylitol-karkit, etenkin sisut ja fennobonin täysksylitolipastillit. Hampaille parempi, pieni paketti, johon ei paljon kaloreita mahdu, mutta riittää koko telkkuohjelman ajaks.
-porkkana ja kurkku, dipattuna.
-pakaste mansikat, vähän jäisinä 40 kcal/100 gr. Tietty näin kesäisin tuoreetkin:)
-kevytpopparit, yksi pussi ihan sopiva määrä, jos sen syö puoliksi jnkun kanssa...
-kevytjäde, kunhan ei vedä litratolkulla, esimerkiksi valion kevyttoffeessa on kadessa desissä 120 kaloria.
kevyitä ja helppoja herkkuja
7
2242
Vastaukset
- * * * * *
Valion Profeel-jogurtit, Danone Vitalinea suklaamousse, ykkösviili ananaksella/banaanilla...
- peikkotyttö.
Mistä noita profeel jugurtteja saa? Kun itse en ainakaan tavallisesta kaupasta ole löytänyt, liekkö sitten osunut silmään edes.
- laihduttaja
peikkotyttö. kirjoitti:
Mistä noita profeel jugurtteja saa? Kun itse en ainakaan tavallisesta kaupasta ole löytänyt, liekkö sitten osunut silmään edes.
Niitä jugurtteja saa varmaan jo kaikista kaupoista, ainakin itse olen löytänyt melkein joka kaupasta missä olen ruokaostoksilla käynyt, ihan pieneltäkin paikkakunnalta, jossa kauppoja ei ole kuin pari. Tuota jugurttia ei vaan myydä litran tölkeissä vaan ainoastaan muistaakseni 170 g:n pikkupurkeissa. Samasta hyllystä löysin kuin muutkin jugurtit. Hyviä ovat, mutta maut on keskenään aika samanlaisia, olen huomannut että kyllästyy jos syö usein.
- porkkana
Tässäpä omia kevyehköjä herkkusuosikkejani:
-Ingmanin Tofusun-suklaavanukas
-vesimeloni
-sokerittomat mehukeitot, ei pääse kyllästymään, kun makujakin on niin paljon
-Läkerol Sweet Mint -pastillit, eivät maistu yskänkarkeilta, vaan ihanan pehmeältä mintulta
-light Rio Cola -mehujää
-rahka marjoja/hedelmiä
-viinirypäleet
-lasten hedelmäsoseet
-Pirkka salmiakki- ja lakritsikissakaramellit
-maustamattomasta jogurtista tehdyt pirtelöt (esim . banaania mansikkaa rasvatonta maustamatonta jogurttia vähän makeutusjauhetta vehnäleseitä tms. ja eiku sauvasekoittimella sekaisin)- iorek
viinirypäleet ei itseasiassa oo kovin kevyitä jos vertaa esim. omenaan mut tietty jos vertaa vaikka suklaaseen niin sitten..
- nnnnnnnnn
nämä mehukeitot ja maustamattoman jogurtin. Saa kyllä hedelmien kanssa tosi raikkaita ja maukkaita miksauksia, kun heittää sekoittimeen. lisäksi täyttäviä, kevyitä ja terveellisiä:)
Pah, miksi ruokaaineteollisuus on niin kauan saanut ihmiset syömään sokeri ja rasvapommeja? - porkkana
iorek kirjoitti:
viinirypäleet ei itseasiassa oo kovin kevyitä jos vertaa esim. omenaan mut tietty jos vertaa vaikka suklaaseen niin sitten..
Eiväthän tosiaan rypäleet ole hedelmien keveimmästä päästä, mutta karamelleihin ja muihin perinteisiin naposteltaviin verrattuna ovat todella terveellisiä. Tärkeintähän olisi keventää niitä herkuttelutottumuksia eikä totaalisesti syödä pelkkää vähäkalorista salaattia. Viinirypäleet ovat kuitenkin hyvä vaihtoehto makeannälän sammuttamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43693SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933599Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283340Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713312Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 311506
- 321461
- 891376
- 151323