liian isot kengät?

Ostin tuossa pari päivää sitten uudet lenkkarit. Nyt on ruvennut epäilyttämään, ovatko ne sittenkin liian isot...Kävellessä kantapää pääsee hieman liikkumaan, ei kuitenkaan niin paljoa että saisin ne ilman nauhojen avaamista pois. Juostessa en tuota liikkumista huomaa.

Onko kenkien väljyydestä mitään haittaa? Lenkkeilen 3-4 kertaa viikossa n.tunnin mittaisia lenkkejä, enkä ole vielä hiertymiä havainnut.

Onko olemassa mitään "täytettä", millä saisin kengät hieman napakammiksi? Paksumpia sukkia? Kengät ovat kuitenkin muuten hyvät ja kalliit, mutta alennuksesta ostetut, joten palautusoikeutta ei ole. Että ei huvittaisi uusia taas ostaa...
69805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä liian isot kengät ovat huonot. Väistämättä hiertävät. Voit kokeilla paksumpaa sukkaa tai erilaista pohjallista. Tosin sitten kengän alkuperäinen luonne muuttuu täysin.

Äänestä

Juoksukenkien pitäisikin olla hieman isompaa kokoa kuin normit. Ei hierrä ja kynnet pysyy paremmin paikallaan. Hieman paksumpi sukka auttaa ja kun oot juossut niillä hiukan ja kun ovat hiestä/vedestä päässeet kstumaan niin kutistuvat taatusti. Ja vielä pääsevät muotoutumaan hyvin jalkaan.
Joten älä huoli, hyvät niistä tulee.

Kokemusta on.Itsellä 1 1/2 koka normi kenkää isommat juoksukengät

Äänestä

Juostessa joten lenkkareiden pitääkin olla hieman väljät sekä narut pitää kiristää siten että veri kiertää edelleen jalkapöydässä.

Tärkein mitta on se että kengän kärjen ja varpaiden väliin jää 1-1,5 peukalon leveyttä. Jos niissä on sen tyhjää verran niin lenkkarisi eivät ole isot.

Äänestä

kuvauksesi perusteella on vaikea sanoa onko kenkä sinänsä liian iso, voi se olla jopa liian pienikin.

Lesti vain on sinulle selvästi väärä kun kantapääsi hölskyy kantakupissa. Etkö lainkaan sovittanut niitä kaupassa?

Vaikka hiertymiä ei tulisikaan, pilaa tuo kyllä askelta ja juokseminen tuntuu epämukavalta jos tossut tuntuvat pyörivän jaloissa.

Joku ehdotti narujen kiristämistä mutta se nyt vasta typerää onkin. Jos lesti on liian väljä kantapäästä ja yrität "korjata" asiaa vetämällä narut helkkarin tiukkaan niin lopputuloksena verenkierto jalkateriin tyrehtyy ja ne pahuksen kantapäät hölskyvät siellä kupissa edelleen!

Aivan samasta syystä pohjalliset eivät auta tuohon ongelmaan. Jos jostain löydät sukat jotka ovat paksut kantapäästä ja ohuet muualta, niin sellaisista voisi olla apua.

Äänestä
  • Ku oon lenkkeillyt jonkun aikaa niin rupeaa oikean jalan vasenta sivustaa hiertämään, pitäs vissiin just kokeilla paksumpia sukkia jos auttas :/

    Äänestä

Vaikka kengät olisikin alennuksesta ostettu, niin todennäköisesti olisit ne voinut palauttaa mutta koska olet jo juossut niillä ulkona, niin sen takia niitä ei enää voi palauttaa.

Kannattaa aina testailla kenkiä ENSIN kaupassa, sitten vielä KOTONA, niin että pidät kenkiä jonkin aikaa jalassa; kävelet, pompit, otat juoksuaskeleita...

Kun kengät vie jalassa ulos, raukeaa palautusoikeus jos kengissä ei ole mitään vikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saritu kirjoitti:

Ostin tuossa pari päivää sitten uudet lenkkarit. Nyt on ruvennut epäilyttämään, ovatko ne sittenkin liian isot...Kävellessä kantapää pääsee hieman liikkumaan, ei kuitenkaan niin paljoa että saisin ne ilman nauhojen avaamista pois. Juostessa en tuota liikkumista huomaa.

Onko kenkien väljyydestä mitään haittaa? Lenkkeilen 3-4 kertaa viikossa n.tunnin mittaisia lenkkejä, enkä ole vielä hiertymiä havainnut.

Onko olemassa mitään "täytettä", millä saisin kengät hieman napakammiksi? Paksumpia sukkia? Kengät ovat kuitenkin muuten hyvät ja kalliit, mutta alennuksesta ostetut, joten palautusoikeutta ei ole. Että ei huvittaisi uusia taas ostaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu