ylioppilaat-pikkuleivät

lakkiaiset tulossa

Tietääkö kukaan reseptiä ylioppilaat-pikkuleiville? Löysin netistä kyllä yhden ohjeen, mutta siinä oli valmis taikina.

6

14202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ulla

      www.fantasia.vuodatus.net

    • kotileipuri

      Heippa,

      meillä tehtiin viime keväänä ylioppilaat herrasväenleipien reseptillä ja sitten vain koristeltiin suklaalla ja hopeapallolla. Maistui kyllä.

    • kokeile

      vanhat kunnon ylioppilaspikkuleivät tehdään voitaikinasta ja murotaikinasta. Helpottaaksesi voi käyttää kaupasta saatavia valmiita taikinoita.
      Ensin kaulitaan voitaikinalevy ohueksi levyksi ,voit vähän kostuttaa vedellä että murotaikina tarttuu ja sitten kaulitaan murotaikina samankokoiseksi ja se laitetaan voitaikinalevyn päälle ja murotaikina voidellaan kananmunalla, sitten sirotellaan kanelisokeria päälle.
      leikkaa taikinapyörällä suikaleita n, 1cm* 7cm ja taivuta niistä rusetteja, silleen että, keskelle jää voitaikinaosuus ja molemmille reunoille kanelisokeri. ota vasemmalla kiinni ja oikealla pyöräytä ympäri.

      • oikeat

        Nämä eivät olleet kysyjän tarkoittamia yo-lakkeja. Ne tehdään aina murotaikinasta, vattuhillo väliin ja suklaakuorrutus hopeapallo.


      • aidot
        oikeat kirjoitti:

        Nämä eivät olleet kysyjän tarkoittamia yo-lakkeja. Ne tehdään aina murotaikinasta, vattuhillo väliin ja suklaakuorrutus hopeapallo.

        leipurimestarin ammattitutkinnossa pyydetään tekemään ylioppilasleivät, ne ovat voitaikina/murotaikina yhdistelmä. tiedän kokemuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5080
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1269
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1199
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1133
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      979
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      789
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe