Haaveena muutto

iloleipuri

Olen tässä pitenpään haaveillut muutosta Kittilään.. Mulla on erityislapsi, joten kiinnostaisi heidän kannalta kuulla millaista siellä on asua.
Onko mahdollista saada henk.koht. avustajaa luokkaan, tavalliseen luokkaan? Onko siellä toimintaterapeutteja ja fysioterapeutteja? Entäs lastenlääkäriä?
Toivottavasti joku osaa vastata, kun en oikein tiedä sieltä ketään.. Kouluja olen täältä netistä katsellut ja ainakin luokkakoot ovat mukavan pienet ja avustajiakin näyttäisi olevan monessa koulussa ja erityisopejakin.. Millaista muutenkin on asua Kittilässä lasten kanssa?

6

1068

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nina

      Olen paikallinen asukki ja minulla on 2 lasta, kylläkin ihan terveitä. Kyllä totuus on se, että näissä pienissä kunnissa on erityislapsen kanssa vaikeaa. Tietääkseni ei ole erityisryhmiä, avustajasta en osaa sanoa. Harrastuksia ja yleensä toisia erityislapsiakaan ei liene paljon. En muuttaisi tänne erityislapsen kanssa, koska hänestä tulee varmasti kiusattu ja jatkuvaa apua lapsen kanssa ei varmasti ole kunnalla resursseja antaa. Lähin varsinainen lastenlääkäri on Rovaniemellä (150km) missä itsekin käytän vakuutuksen piikkiin jos on jotain erityistä lasten kanssa. Täällä on ns.omalääkärit, jotka ovat terveyskeskuslääkäreitä, toki ihan hyviä mutta eivät erikoistuneita. Rovaniemellä varmaan löytyy jo lapsellesi paljon paremmin apua ja virikkeitä, onhan se sentää läänin pääkaupunki. Mutta Kittilässä ei ole.
      Terveiden lasten kanssa täällä on ihan ok, tosin myös neuvolaresurssit ovat vähäiset, aikoja huono saada jne. Puheterapeuttia esim. ei ole, itse olisin kaivannut pojalleni. Pieni kylä ja koulut toki, ja rauhallista asua mutta tuskin asuisin täällä jos itselläni olisi erityisapua tarvitseva lapsi.

      • Iloleipuri

        Tällaista vastausta minä vähän odottelinkin. Täällä meillä on lapsen kanssa asiat hyvin, niin kyllä se vähän riskiä olisi lähteä muuttamaan. Ei varmaan voisi antaa itselle anteeksi jos huonommaksi asiat muuttuisivat. Varsinkin tuota kiusaamispuolta olen miettinyt enemmänkin..
        Me ollaan siellä vierailtu ja viihdytty, Lapin lumo vetäisi puoleensa :)


      • Nina
        Iloleipuri kirjoitti:

        Tällaista vastausta minä vähän odottelinkin. Täällä meillä on lapsen kanssa asiat hyvin, niin kyllä se vähän riskiä olisi lähteä muuttamaan. Ei varmaan voisi antaa itselle anteeksi jos huonommaksi asiat muuttuisivat. Varsinkin tuota kiusaamispuolta olen miettinyt enemmänkin..
        Me ollaan siellä vierailtu ja viihdytty, Lapin lumo vetäisi puoleensa :)

        kun lapsi on isompi, riippuu varmaan tietysti myös, että millainen tilanne on. Rovaniemihän on jo niin lähellä ja siellä löytynee myös tarvittavat palvelut. En tosin tiedä onko sinun alallesi töitä. Toinen mikä olisi kiva paikka asua on Kuusamo, vaikkei varsinaista Lappia olekaan. Kiva kaupunki ja uskoisin löytyvän tarvittavat palvelut lapsellesi, on sen verran iso. Olen asunut myös siellä ja viihdyin hyvin.


    • erityisluokka

      ja ainakin kouluavustajia. Verrattuna Helsingin seudun palveluihin hoidon taso nousi kummasti. Erityishoito ja kuntoutuksia on Rovaniemellä.

      • Iloleipuri

        pärjää kyllä tavallisessa luokassa avustajan tuella. Toki jos luokkakoko on n.10 niin vois pärjätä jo ilman avustajaa. Nykyisessä luokassa on yli 20 oppilasta. Kuntoutukset olis hyvät, varsinkin hahmotushäiriöön toimintaterapia..


      • Nimetön
        Iloleipuri kirjoitti:

        pärjää kyllä tavallisessa luokassa avustajan tuella. Toki jos luokkakoko on n.10 niin vois pärjätä jo ilman avustajaa. Nykyisessä luokassa on yli 20 oppilasta. Kuntoutukset olis hyvät, varsinkin hahmotushäiriöön toimintaterapia..

        on ollut myös avustaja. Erityisluokassa useampikin ja lapsia alle 10.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16772
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5403
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2555
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2026
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1753
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      983
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      947
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      857
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      853
    Aihe