agar agar

???

Hei!

Kaipaisin neuvoja agar agarin käyttöön.
Tulossa on juhlat, ja ainakin pari vierasta tulee olemaan vegaaneja, suurin osa kasvisyöjiä(lakto-ovo). Kaikki ruuat tehdään kasvisruokina. Jälkiruokien suhteen siis ongelma, liivatetta kun ei laiteta mihinkään. Kakkujen päälle pitäisi saada marjojen päälle kiilto mikä yleensä tehdään liivatteella, mutta kuinka onnistuu agarilla? Itse olen ollut kasvisyöjä jo vuosia, muttei tuota ainetta ole tullut käytettyä.
Onko kyseinen aine käytöltään verrattavissa liivatteeseen? missä muodossa agaria myydään, jauheena? Kuinka suuri määrä garia vastaa yhtä liivate levyä? Onko helppokäyttöistä?
Osaisiko joku neuvoa? Ekokaupan myyjä ei osannut vastata kysymyksiini.

3

6541

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehto

      Agaria en ole käyttänyt mutta jos haluat kiiltoa kakun päälle laitettaviin marjoihin niin itse olen käyttänyt hyytelösokeria joka on täysin kasvispohjainen tuote. Löytyy marketeista Dan Sukkerin tuotteista.

    • Misis kuukkeli
    • no niin

      Agar agar?

      Agar-agar
      Elintarviketeollisuuden ammattisanastossa tämä lähes mauton hyytelöaine on agari. Aine keksittiin Japanissa vuonna 1660 ja sen nimi agar-agar on malaijinkieltä. Agari on meikäläisessä ruoanlaitossa käytetyn liivatteen eli gelatiinin kasvisperäinen vastine, jota käytetään elintarviketeollisuuden lisäksi kaikenlaisissa laboratorioissa, kun tarvitaan puhdasta, mautonta ja hajutonta hyytelöä. Agari valmistetaan Itä-Aasian merenrannoilla kasvavista levistä ja varsinkin japanilaiset käyttävät sitä paljon keittiössään. Se liukenee helpommin kuin liivate eikä maistu eikä haise luuliimalta, kuten liivate joskus. Agarin muodostama hyytelö vaikuttaa vähemmän sitkeältä kuin liivatteen. Se tuntuu myös valuvan helposti, joten sillä hyytelöity jälkiruoka voi olla paksua hyytelöä pohjalla, kun yläpinta jää hyytelöitymättä. Agari ei sula suussa, eikä myöskään ihmisen sisuksissa, ja siksi sitä käytetään mietona ulostuslääkkeenä ja kolesterolia mukanaan ihmisestä pois kuljettavana aineena.

      Ruoansulatusnesteiden lisäksi agari kestää hedelmäentsyymejä paremmin kuin liivate, joten esimerkiksi kiivihedelmällä tai tuoreella ananaksella päällystettyjä kakkuja voi kuulemma hyytelöidä agarilla.

      Tuoteselosteissa agarin tunnistaa numeromerkinnästä E406.

      Agaria saa apteekista sekä luontaistuotekaupoista ja itämaisia ruokia myyvistä liikkeistä.Sitä on saatavana sekä jauheena että kulmikkaina tankoina.

      Samanlainen ja samoihin tarkoituksiin käytetty hyytelöaine, jota varsinkin jäätelö- ja säilyketeollisuus käyttää, on Atlantin levistä (Irlannin sammal, Irish moss) valmistettu karrageeni. Se esiintyy joskus suomenkielisissä tuoteselosteissa lisäaineena nimellä E407 tai carrageenan.

      Ero näissä "leväperäisissä" jutuissa verrattuna liivatteeseen on se että ne sulaa korkeammassa lämpötilassa ja jähmettyy aiemmin (karrageeni kovettuu 40°C), eli jos kakkuun laitat kiillettä niin pitää toimia nopeasti... Karrageenia tarvitsee käyttää merkittävästi vähemmän kuin liivatetta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5326
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3701
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3263
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2505
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2102
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1987
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1866
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1298
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1144
    Aihe