Löysinpäs kaapista kiinalaisia (ilotulite) joskus 90 luvulla ostettu joten ovat niitä kunnollisia.
Mutta toisissa sisällä oli semmosta harmaata jauhoa ilmeisesti jotain ruudin sekoitusta?
Mutta toisissa sisällä oli kovaa valkoista ainetta, mitä se on?
Eri valmistaja kuin ylläolevissa.
Mitä "räjähdettä"
4
2039
Vastaukset
- cyclonite
Jos molemmissa kohdissa on siis kyseessä itse ruuti, eikä eristeenä käytettävää savea tms, veikkaisin että harmaa jauhe on perus kaliumperkloraatti/alumiini tai muuta vastaavanlaista kp-pohjaista paukkumassaa.. valkoisesta jauheesta on vaikea mennä sanomaan, mutta mm. vihellysraketeissa käytettävää kaliumperkloraatti/bentsoaatti seosta voidaan tässäkin käyttötarkoituksessa käyttää..
Harmaa ruuti kuitenkin todennäköisesti antaa kirkkaamman välähdyksen metallijauheen takia.- .......
Tarkennetaan sen verran että, valkoinen aine ei ole jauhetta vaan kiinteää kovahkoa ainetta. Ehkä parhaiten kuvan antaisi tässä tapauksessa kuivahtanut savi sen tapasta.
Kyseessä on ruuti ei mikään eriste savi jne... vastaava.
Voiskos olla niin, että tuo räjähdysaine on kosteana laitettu muottiin ja kuivana päällystetty pahvilla? Jolloin se olisi kiinteää.
Vai oliskos valettu suoraan pahvi muottiin?
Nuo kiinalaiset on siltä ajalta kun ilotulitteiden tärkein tehtävä oli pamaus, ei mikään valonvälähdys ja rätinä kuten nykyään.
- Helppohomma
60 luvulla jos tuollaisen "kiinarin" purki ja poltti "ruudin" aine välähti ja ei nähnyt pitkään aikaan pyöreän valopallon silmissään epäiltiin magnesiumjauheeksi
- ikäviä.aineita
Flashin käyttö ilotulitteissa syystäkin kiellettiin. Kloraatiseokset ovat ikäviä aineita siksi, että pienissä erissä ne palavat nopeasti kuten ruuti ja vähänkin isompina määrinä voi tapahtua detonaatio.
Jos olet purkanut ilotulitteen niin altistit aineen erinäisille epäpuhtauksille. Ne epäpuhtaudet voivat herkistää ainetta niin, että se räjähtää kitkasta tai kosketuksesta.
Välähdyspulvereilla on moni hankkiutunut eroon silmästä tai sormesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949217Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564819Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414511Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532833Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691154