Mitä matemaattisia kykyjä meillä on synnynnäisenä? Mitä matemaattisia taitoja meillä pitää olla, jotta voisimme oppia maailman asioita ja lisää matematiikkaa?
Alkeellisin matematiikka ei ole mitään plussaa ja miinusta vaan jotain vielä alkeellisempaa, ja toisaalta myös jotain hieman mutkikkaampaa. Ensin pitää olla ainakin jonkinlaista loogisuutta, mutta mitä se sitten tarkoittaa?
Alkeellisin matematiikka ei ole mitään plussaa ja miinusta vaan jotain vielä alkeellisempaa, ja toisaalta myös jotain hieman mutkikkaampaa. Ensin pitää olla ainakin jonkinlaista loogisuutta, mutta mitä se sitten tarkoittaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikäli et tarkoittanut tuolla alkeellisella logiikalla esimerkiksi aivojen hermosolutasolla tapahtuvaa tiedonkäsittelyä, voisin vastata seuraavasti:
En usko että mitään synnynnäistä matematiikkaa onkaan. Kyse on ennemminkin kulttuuriin syvään juurtuneesta tavasta tehdä ja soveltaa havaintoja.
Ihmisestä ei tule 'rationaalisesti ajattelevaa' olentoa itsestään. Vastasyntyneellä on kyky suuntautua ympäristöönsä ja kasvaa aikuiseksi tämän ympäristön mukaisella tavalla.
Puuttuuhan susilapsiltakin niinkin perustava tarve kuin seksuaalisuus (ovat näin ainakin väittäneet).. Olisiko matemaattisuus yhtään sen perustavammassa asemassa?
"En usko että mitään synnynnäistä matematiikkaa onkaan"
Minun mielestäni matematiikkaa on esim. se, että joka sormea kohti on yksi varvas, joka sormea kohti on yksi hius, mutta joka hiusta kohti ei ole yhtä sormea, joten hiuksia on enemmän kuin sormia. Kyse on parin kohdistamisesta tai löytämisestä.
Mitä muuta yhtä simppeliä voi olla?
... olemisen ja ei-olemisen. Olemisen yleishahmo on kai kaiken ajattelun alku. Eli kaikki ajattelu palautuu itsetietoisuuteen. Siksi koneet eivät koskaan tule ajattelemaan sanan varsinaisessa merkityksessä.
Muutamien ihmisten, vaikkapa Srinivasa Ramanujan'in, elämänkertaan perehtyminen antaa ajattelun aihetta. Myös Subrahmanyan Chandrasekhar oli hämmentevä matemaattisessa taidossaan, vaikka olikin tähtitieteilijä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Srinivasa_Ramanujan
Nämä kaksi muistuivat mieleeni, muitakin matematiikkaneroja historiassa on.