Olen tässä pohtinut sellaista asiaa, että kun kouluruokailuhan on maksuton myös toisen asteen koulutuksessa, niin mahdanko saada sieltä ravintoympyrän mukaista ruokaa? Olen nimittäin allerginen erittäin monelle ruoka-aineelle. Jos jollain on tietoa asiasta niin olisin kovin kiitollinen vastauksesta.
Ruoka-aineallergiat
10
861
Vastaukset
- <<<
Kyllä uskoisin että saat, jos olet saanut peruskoulussakin.
- murmeli-
Meidän koulussa ainakin (Amica-ravintola) saa aina varmasti ruokaa, vaikka olisi millaiset ruoka-aineallergiat. Erikoisemmista tietenkin täytyy ilmoittaa, mutta vähälaktoosinen, laktoositon, maidoton ja gluteeniton ovat listalla automaattisesti.
- .....................
Olen kasvissyöjä ja lisäksi olen allerginen kananmunalle, maidolle ja vehnälle. Tällainen yhdistelmä ainakin onnistui.
- eräs vaan
Nälkäiseksi et varmasti jää. Mutta läjinnä emäntien viitseliäisyydestä ja osaamisesta riippuu kuinka monipuolista ruokaa saat. Samoin kuin ravinto-opillisesti täydellisen ruokalautasen kokoaminen ei kaikissa kouluissa välttämättä onnistu, ainakaan joka päivä.
Äärimmillään olen kuullut, että allergikko on saanut koko viikon aikana vain kahta eri ruokaa (siis ensin ma-ke samaa ja sitten to-pe toista ruokaa), emäntä oli perustellut ettei ehdi ruveta tekemään mitään erikoisruokia joka päivä. Tällöin pojan vanhempien yhteyden otto koululle oli kyllä monipuolistanut tämänkin allergikon ruokavalion.- kaksi ruokaa
No onpas kärsimystä kun joutuu kaksi päivää peräjälkeen syömään samaa ruokaa! Mitäs ne afrikan lapset, riisimössöä päivästä toiseen. Kyllä teitä pullamössölapsia hemmotellaan.
Itse kun kotona laitan ruokaa, niin useinkin syön samaa ruokaa useampina päivinä peräkkäin. Helpottaa elämää kun ei joka päivä tarvitse tehdä ruokaa, ja isompi määrä valmistuu ihan siinä missä yksikin annos.
- todettu
Missä/miten allergiasi on todettu??
- vanukas
Allergiani on todettu allergiatesteissä. Kaikki "laput" on niistä kyllä tallella.
- CaliforniaD
Ota mukaasi lääkärintodistus kaikista allergioista, marssi keittiön pomon puheille ja esitä asiasi. Kannattaa myös antaa esimerkkejä, vinkkejä ja ehdotuksia ruuista joita söisit koulussa.
- Testimarkkerit ei näytä kai...
- Allerkikko
On monenlaisia hyvin yleisiä ovat nykyään Laktoosi-Intorelans ja Herne sekä Vilja eli keliallergiat vähemmän on tomaatti ja sieni sekä mansikka ja sitten mennäänkin jo ulkoisiin tekiöhin jotka ovat heinäsiitepöly ja kukinnoille oirehtivat henkilöt hiedän allergiaa kutsutaan nimellä siitepölyallergia ja kukintoallergia.
Jotkut ovat molemmille ja aivastelevat paljon joten siihen olemassa lääke myös niinkuin Hyla-ruokavalio ja kapselit nimeltään LAKTAASI ENTSYYMII se sirotellaan ruuan päälle ja syödään pois ruuan mukana ja sitä ennen kapseli halkaistaan kahtia ennenkuin se sirotellaan ruuan päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636773- 686762
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1465424Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504473En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204089Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53640- 373218
- 283143
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris702752Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta392250