LYHYT JUOKSULENKKI?

kyselijä...

auttaako lyhytkin juoksulenkki nimenomaan POLTTAMAAN RASVAA, vai onko se liki turhamaista? en harrasta nykyään mitään muuta kuin hyötyliikuntaa, en ole ylipainoinen, mutta haluisin vähän sulattaa muutaman vararenkaan pois...onnistuuko n. puolen tunnin hölkkäkiepillä jos sitä tekee joka päivä?

4

1180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parrujalka

      Mutta ei se sitä pois vie jos et muuta ruokailu tottumuksia. Puolen tunnin lenkki kuluttaa niin vähän energiaa että se on helppo syödä takaisin.

      Mutta ruokailutottumuksia muuttamalla juoksusta on apua. Esim ihan helppo muutos on se että syö joka toinen päivä salaattia ruokatunnilla niin silläkin saa painoa tippumaan jos juokset joka päivä lyhyen lenkin.

      Ihan eri tuloksiin laihduttamisessa pääset juoksemalla niin että kohotat kuntoasi ja muutat samalla ruokailutotttumuksiasi.

      Kannattaa katsoa ketjussa alampana olevia viestejä joissa puhutaan laihduttamisesta juoksun avulla.

    • Mica.

      Joka kerta yrität juosta kovempaa. Mulla sama juttu juoksen lyhyitä lenkkejä mutta kovalla temmolla.

      Ainoa ongelma ovat lenkkipoluilla laahustelevat maratoonarit :) välillä tiellä :) .

      Kannattaa välillä vetästä myös vielä lyhyempiä lenkkejä. Ylämäki juoksu on myös tehokasta.

      Mutta välillä kannattaa myös LAAHUSTAA niitä yli 1h lenkkejä!

    • misu--

      laihduttaminen tapahtuu ruokavaliota muuttamalla, liikunta on vain tukikeino. en suosittele juoksemista joka päivä, tee mieluummin vaikka 3-4 juoksulenkkiä viikossa. jos välttämättä haluat liikkua joka päivä, välipäivinä voit kävellä. näin vältyt rasitusvammoilta ja ylirasitukselta.
      puoli tuntia riittääkin alkuun, mutta jatkossa suosittelen pidentämään lenkkejä ja vaihtelemaan tehoja, esim. yksi puolen tunnin intervalli tai vauhdikas tasavauhtinen, yksi 45 min kevyt ja yksi 60 min kevyt.

    • bbbbbbb

      Niin sitä vaan et urheilu ei laihduta vaan:

      1. Säännölliset ruoka-ajat
      2. Terveellinen ruoka
      3. Oikea määrä ruokaa (annokset)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16685
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5370
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2545
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2010
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1742
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      975
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      941
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      849
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      843
    Aihe