Maa ja kuu

Miksi kuun kiertäminen maan ympärillä on niin vakaata. Kuun liike sivusuuntaan estää sitä tippumasta maahan, mutta kuinka tuo tasapaino voi olla niin stabiili eli pysyvä? Kuinka iso kolmannen osapuolen törmäys kuuhun tarvittaisiin, että se joko tippuisi tai lähtisi omille matkoilleen avaruuteen.
3672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...maa ei putoa aurinkoon? Samasta asiasta tässäkin on kyse.

Äänestä

Kuuta ei ole olemassa, koska siitä ei saa tällä palstalla keskustella.

Tämä keskustelu on siirrettävä "yliluonnolliset ilmiöt ja ufot" palstalle

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Eräsvain kirjoitti:

Miksi kuun kiertäminen maan ympärillä on niin vakaata. Kuun liike sivusuuntaan estää sitä tippumasta maahan, mutta kuinka tuo tasapaino voi olla niin stabiili eli pysyvä? Kuinka iso kolmannen osapuolen törmäys kuuhun tarvittaisiin, että se joko tippuisi tai lähtisi omille matkoilleen avaruuteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu