Miksi Suomi ei menesty enää??
Viimme vuosikymmenellä Suomi oli euroopan huippu-maita.Ei enää ..Onko valmennuksen suomettuminen syy tähän.????Ei ne vanhat pelaajat kaikkea tiedä!!
Viimme vuosikymmenellä Suomi oli euroopan huippu-maita.Ei enää ..Onko valmennuksen suomettuminen syy tähän.????Ei ne vanhat pelaajat kaikkea tiedä!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Valmentajat pitä kouluttaa hyvin, jokaisella liigajoukkueella pitää olla liigan hyväksymän valmentajakoulutuksen omaava valmentaja. Nostetaan osallistumismaksua niiltä joilla homma ei ole kunnossa. Muuten menee pelleilyksi.
Määrittele menestyminen? Se että suomi on kolmas EM-kisoissa ja mitaliputki on jatkunut siitä asti kun EM-kisoja on järjestetty on omasta mielestäni loistava saavutus.
Seurajoukkue tasolla raha taasen määrittelee pitkälti joukkueen menestymisen. Saksalaiset ja muiden maiden joukkueet tuovat EFL turnauksiin 3-5 amerikkailaista pelaajaa (kolme saa pelata niissä kisoissa), joista kahdella on ns tuplapassit eli EU-maan ja USA:n kansalaisuus. Tästä yleensä johtuu näiden joukkueiden paremmuus yleensä. Kuitenkin näissä maissa ei yleensä kehity esimerkiksi hyviä pelinrakentajia juuri sen takia että seurajoukkueissa sitä paikkaa pelaa useimmiten amerikkalainen
Vuosien 92-98 välillä,maajoukkue voitti kaikki turnaukset mihin osallistui..Menestyminen tarkoittaa EM-Kultaa.Tälloin valmennuksen päävastuu oli amerikkalaisten valmentajien käsissä.Tämän jälkeen suomalaisten käsissä.
Jos menestys on pelkästään voittamista niin suomessa ei ole yhtäkään tai ketään menestyksekästä urheilulajia saatikka urheilijaa.
Suomen maajoukkue ei ole koskaan tainnut voittaa noin montaa turnausta putkeen. Kolme tai neljä taitaa olla maksimi ja tuolloinkin taisi olla aika iso vetovastuu suomalaisilla valmentajilla vaikkakin päävalmentaja oli amerikkalainen. Sen jälkeenkin on tullut maukkaita voittoja EM-tasolla vaikka on ollut puhtaasti suomalainen valmennusryhmä.
Koska niitä maukkaita turnausvoittoja on tullut kun vetovastuu on ollut pelkästään suomalaisilla? 1993-1997 hyökkäyksen vetovastuu oli jenkillä. Päävalmentaja oli suomalainen...