Kaipailen hyviä suolaisia tuulihattujen täytteiden reseptejä! Onko kenelläkään hyväksi koettuja vinkkejä?
Tuulihatut
3
15442
Vastaukset
- kotikokki..
Sekoittaahan voi melkein mitä tahansa mutta esim.
-tuorejuustoa
-majoneesia
-kalaa tai lihaa
-suolakurkkua
tai
-kermaviiliä
-majoneesia
-paprikaa
-savu poroa - ...
Juusto-kinkkutäyte:
100 yrttisulatejuustoa
1 dl kermaviiliä
1 dl juustoraastetta
50 g silputtua kinkkua
1/2 tl paprikajauhetta
vähän murskattua viherpippuria
Ohje:
1.Sekoita täytteen aineet kulhossa puuhaarukalla tasaiseksi tahnaksi.
2.Tarkista maku ja nostele teelusikalla täytettä avattuihin pieniin tuulihattuihin.
Sinihomejuusto-ananastäyte
100 g tuorejuustoa
50-75 g sinihomejuustoa
2-3 rkl kermaviiliä
1 dl ananasmurskaa
ripaus chilipippuria
Ohje:
1.Hienonna kulhossa sinihomejuusto haarukalla.Lisää siihen tuorejuusto, kermaviili, ananasmurska ja vähän chilipippuria.
2.Tarkista maku ja nostele teelusikalla täytettä avattuihin pieniin tuulihattuihin.
Hyviä on! - myös
pursottaa täytteet pohjasta pieniin tuulihattuihin. Tyllan terällä saat pohjaan reiän ja siitä sitten vaan. Ei tartte aukoo ja täytteet pysyvät tosi hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006524
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313900törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303315Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3811792- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471053Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889