Lukkopolkimien käyttö

Ostin hienot lukkopolkimet sekä "niihin sopivat" kengät myyjän suosituksesta. No, noloa kertoa, mutta en osaa käyttää niitä. Yritin saada kengät kiinni lukkoihin, mutten saanut edes silloin kun kengät olivat kädessä, ei jalassa. Mistä voin tarkistaa, että polkimet ja kengät edes käyvät toisiinsa, vai ostinko "sian säkissä"? Antkas vinkkejä miten kenkien on tarkoitus lipsahtaa polkimiin, siis missä asennossa niiden pitää olla?
99485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Laita ajokengät jalkaasi.
Hyppää pyörän päälle ja aloita vaikka vasemmasta kengästä. Polkimen kampi alas ja klossin etukärki polkimelle, silleen että tunnet ettei se liu pois siitä polkimelta. Sitten vaan painoa sille jalalle että se takaosa loksahtaa polkimeen kiinni.
Sitten vaan pikkuinen vauhti päälle ja samoin oikealla jalalla; poljin alas, klossin kärki polkimelle ja paina rivakkaasti, NAPS!! Ja pyörittäminen alkaa!!

Äänestä
  • Unohdit kertoa miten pysähdytttäessä jalat saadaan irti lukkopolkimista.
    Pidä kiirettä jatko-ojeilla, ennenkuin mitään vakavaa pääsee tapahtumaan.

    Äänestä

  • tsirra tulossa kirjoitti:

    Unohdit kertoa miten pysähdytttäessä jalat saadaan irti lukkopolkimista.
    Pidä kiirettä jatko-ojeilla, ennenkuin mitään vakavaa pääsee tapahtumaan.

    Elikkäs, väännä voimakkaasti sivulle (vasen jalka vasemmalle ja oikea jalka oikealle) jolloin klossit napsahtavat irti polkimista.

    Äänestä

Tuossahan tulikin hyviä neuvoja jo. Tuskin itsekkään kovin helposti saisin kenkiä lukkoihin kiinni käsin. Kenkä jalkaan ja kunnolla polkasemaan. Ruuvaile aluksi myös lukot löysälle kun opettelet niitä käyttämään.

Semmoinen tuli myös mieleen että kai myyjä antoi klossit mukaan kun kengät ja polkimet ostit? Ensimmäiset lukot (vieläkin käytössä) kun ostin niin myyjä ei muistanut klosseja enkä itse tajunnut kysyä. Kotona sitten ihmettelin että puuttuukohan tästä joku osa kun ei millään toimi.. :P Google auttaa jos termi klossi ei sano mitään.

Äänestä
  • Suosittelen, että harjoittelet lukoilla ensin rauhallisesti ennen kuin lähdet pyöräteille polkemaan tuhatta ja sataa. Itselleni meinasi käydä köpelösti, kun tulikin yllättävä tilanne eteen enkä ollut totutellut lukkoihin vielä kunnolla (ostin sinä päivänä lukot). Mutkan takaa tuli tietyö vastaan ja vastaantuleva pyöräilijä enkä itse enää mahtunut siitä. Vauhtia oli noin 30-40kmh ja ei muuta kuin äkkijarrutusta ja onkelma tulikin siinä kun ihminen hädässä ei osannut ajatella järjellä vaan tottumuksella ja en meinannut saada jalkaa irti polkimelta. Kaatuminen oli todella lähellä. Kannattaa hankkia se rutiini siihen lukkojen irroittamiseen ennenkuin lähtee soitellen sotaan.

    Äänestä

  • ICo kirjoitti:

    Suosittelen, että harjoittelet lukoilla ensin rauhallisesti ennen kuin lähdet pyöräteille polkemaan tuhatta ja sataa. Itselleni meinasi käydä köpelösti, kun tulikin yllättävä tilanne eteen enkä ollut totutellut lukkoihin vielä kunnolla (ostin sinä päivänä lukot). Mutkan takaa tuli tietyö vastaan ja vastaantuleva pyöräilijä enkä itse enää mahtunut siitä. Vauhtia oli noin 30-40kmh ja ei muuta kuin äkkijarrutusta ja onkelma tulikin siinä kun ihminen hädässä ei osannut ajatella järjellä vaan tottumuksella ja en meinannut saada jalkaa irti polkimelta. Kaatuminen oli todella lähellä. Kannattaa hankkia se rutiini siihen lukkojen irroittamiseen ennenkuin lähtee soitellen sotaan.

    Liikenteessä ja vielä enemmän lukkopolkimilla.
    Taajamissa joutuu toisen jalan irroittamaan melkein varoilta jo risteyksissä yms.

    Äänestä

  • tarvitaan kirjoitti:

    Liikenteessä ja vielä enemmän lukkopolkimilla.
    Taajamissa joutuu toisen jalan irroittamaan melkein varoilta jo risteyksissä yms.

    Aikansa kutakin. Kun kokemus lisääntyy niin myös se ennakointi harjaantuu siinä polkiessa. Ajelet sitten taajamassa tai syrjäseuduilla niin tarve pysähtymiseen voi olla mikä tahansa.
    Taajamassa pysähtyminen esim. risteykseen stoppaa polkemisen, mutta kun opettelee sen hitaan lähestymisen sinne risteykseen niin ainahan voi nojailla vaikka liikennemerkkiin.
    Lukkopolkimilla oppii hyvin myös sen tasapainoilun, kun yrittää viimeiseen saakka pysyä pienessä vauhdissa ettei tarvitsisi napsauttaa klosseja pois polkimista.

    Äänestä

  • tarvitaan kirjoitti:

    Liikenteessä ja vielä enemmän lukkopolkimilla.
    Taajamissa joutuu toisen jalan irroittamaan melkein varoilta jo risteyksissä yms.

    Minä ajan Helsingin keskustassa niin, että vain vasen klossi on paikoillaan polkimessa. Koskaan ei tiedä, milloin joku auto tai jalkamies tulee yllättäen eteen. Olen ajanut jo vuosia lukkopolkimilla, mutta tuosta varotoimenpiteestä on tullut ihan tapa.

    Äänestä

Hei, kukaan ei ole muistanut kertoa sitä, että kuusioavaimella säädetään polkimen klossin lukon kireyttä sopivaksi. Sellaiseksi, että jalan saa sitten nopeasti ja helposti irti, kun tarvitsee. Kun osat kuluvat tms, tilanne voi muuttua. Mikä ensiksi on ollut sopiva kireys lukossa, ei ehkä sitä enää ole. Toisaalta silloin voi harkita uusien osien vaihtamista, jos yllä oleva ei auta tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reeta kirjoitti:

Ostin hienot lukkopolkimet sekä "niihin sopivat" kengät myyjän suosituksesta. No, noloa kertoa, mutta en osaa käyttää niitä. Yritin saada kengät kiinni lukkoihin, mutten saanut edes silloin kun kengät olivat kädessä, ei jalassa. Mistä voin tarkistaa, että polkimet ja kengät edes käyvät toisiinsa, vai ostinko "sian säkissä"? Antkas vinkkejä miten kenkien on tarkoitus lipsahtaa polkimiin, siis missä asennossa niiden pitää olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu