näkkärilasagne?

Oon kuullut että näkkärilasagne on joku ruoka, ilmeisesti lasagnelevyt korvataan näkkäreillä.. no kuitenkin onko tämä ruoka hyvää? onko jollain jotain ihan oikeeta kokeiltua ohjetta? ajattelin, et toi voisi olla tavallista lasagnea hitusen terveellisempää niin saatan kokeilla jos hyvä ohje löytyy
51402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eipä tuo kai paljoa terveellisempää ole, siis jos tekee muuten samoista aineista.

Empä ole tuosta kuullut, mut kokeile samoilla ohjeilla kuin norm lasangee mutta hieman vähemmän nestet.

Empä tiedä onko ruismömmö hyvää kastikkeen ja lihojen kans. Eikös joku ruoka tehdä ruisjauhoista(hiutaleista) ja lihoista?


Tosin mitä ilmeisememmin tuo on ollut eräänlainen vitsi, eikä ole tarkoitettu varsinaista lasangea.

Vaan "lasangea", ihan normaalisti näkkäreit päällekkäin joissa täytteenä juustoa, lihaa, tomaattipyret jne... lasagne tyyppisiä aineita. Ja syödään semmosenaan, hyvää. Sanotaan myös täytetyis voileivis/näkkäreis.

Äänestä
  • ja kyllä on terveelisempää, 1 lasagnelevyssä on n.80kcal ja 1 palassa näkkäria n. 40 kcal.

    Äänestä

Suosittelen kokeilemaan tätä, ei ole tehty näkkäriin vaan tuoreeseen ruisleipään. Olen itse tehnyt ohjeen mukaan eikä kukaan valittanut vaikka erikoiselta kuulostaakin.

Ohje on kopioitu Fazerin kotisivuilta.

Rosan ruislasagne

8 annosta

2 pkt Fazer Ruisrepäisy leipää
Juustokastike
8 dl maitoa
1,2 dl vehnäjauhoja
25 g voita tai margariinia
1 tl suolaa
0,5 tl rouhittua valkopippuria
0,5 tl jauhettua muskottipähkinää
Jauheliha-kasvisseos
500 g jauhelihaa
1 rkl ruokaöljyä
2 pussia (à 180 g) kasvissuikaleita
2-3 tl jauhelihamaustetta (suolaa sisältävä)
1-2 tl yrttimausteseosta, suolatonta
200 g juustoraastetta


Kuumenna uuni 225 asteeseen. Avaa ruisrepäisyt valmiiksi ennen kuin aloitat lasagnen täytteen valmistamisen.
MIttaa juustokastikkeen aineet kattilaan. Kuumenna kiehuvaksi koko ajan sekoittaen. Hauduta 3 minuuttia. Sekoita 2/3 juustoraasteesta kastikkeeseen.
Ruskista jauheliha ruokaöljyssä paistinpannussa. Lisää kasvikset ja jatka paistamista koko ajan sekoittaen noin 5 minuuttia. Lisää mausteet.
Annostele 1/3 jauhelihatäytteestä ja juustokastikkeesta lasagnevuokaan. Aseta neljä ruisrepäisyä päälle. Tee seuraava kerros samoin. Pane loput ruisrepäisyt päälle ja annostele loput täyteaineet vuokaan. Ripottele juustoraaste pinnalle. Paista uunissa 20-25 minuuttia, kunnes pinta on saanut kauniin kullanruskean värin.

Vinkki!
Kokeile täytteeseen sieniä ja sinihomejuustoa.
Vaihda juustokastike valmiiseen tomaattiateriakastikkeseen (esim. Barilla, Bertolli)

Äänestä

Joo, mäkin oon kuullu ja nähny ohjeen tosta näkkärilasagnesta. En vaan enää muista missä ohje oli. Kokeilla on pitänyt mutten ole muistanut, ennenku nyt taas muistin ko ruoan.
Mun mielestä se oli vaan ihan tavallinen lasagne ohje, mutta lasagnelevyjen tilalle laitettiin ruisnäkkäriä.
Eli ihan tavis tomaattikastike (jos haluat lihalasagnen niin sitten tietty jauhelihaa sekaan) ja maito-juustokastike toiseks.
Täytyypä kokeilla joku päivä...

Äänestä

http://www.ruokala.tv ja sieltä reseptihakuun näkkileipälasagne. käytä googlea ääliö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmmm kirjoitti:

Oon kuullut että näkkärilasagne on joku ruoka, ilmeisesti lasagnelevyt korvataan näkkäreillä.. no kuitenkin onko tämä ruoka hyvää? onko jollain jotain ihan oikeeta kokeiltua ohjetta? ajattelin, et toi voisi olla tavallista lasagnea hitusen terveellisempää niin saatan kokeilla jos hyvä ohje löytyy

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu