Olen katsellut meren elämää uimalasien (vahvuuksilla) läpi etelänmatkoilla. Happi loppuu! Pari peruskysymystä maskista ja putkesta, joista en tiedä yhtään mitään.
- Riittääkö harrastajatsiigailuun urheilukaupasta ostettu maski ja snorkkeli?
- Voiko maskin kanssa käyttää piilolaseja tai silmälaseja tai uimalaseja?
- Ilmeisesti erikoisliikkeet myyvät maskeja vahvuuksilla. Kannattaako ostaa sellainen? Ovatko hinnat satoja euroja?
- Tarvitsenko maskia ollenkaan. Eikös snorkkelin voisi pujottaa uimalasien kuminauhan alta?
Tällaista tyhmää tänään...
Peruskysymyksiä snorklauksesta
10
3129
Vastaukset 10
- snork
Putki on putki niin pitkään kun siinä on reikä. Ilman reikää se on tanko. Eli, kyllä snorkkeli on niin yksinkertainen kapine, että semmosen voi ostaa vaikka Lidlistä. Kunhan se on sen kokoinen että jaksaa tyhjentää sen puhaltamalla. Maskien hinnoista vahvuuksilla en tiedä, mutta todennäköisimmin voisit käyttää ihan niiden uimalasiesi kanssa. Kannattanee kokeilla ennen megainvestointeja. Putki kannattanee kuitenkin kiinnittää kiinnikkeellä joka pitäisi olla putken mukana eikä työntää lenkin alta (mukavuuskysymys)
- jakun
Laseilla ongelma on nenän kiinni pitäminen, tässä maski parempi. Jokin puristin voi kyllä auttaa?
- Uimari, näkö -4
No, kokeilen sitten pelkällä putkella, jonka kiinnitän uimalasien kuminauhaan sen omalla mekanismilla, mikä se sitten lieneekään. Katsotaan, pysyykö systeemi paikallaan. Kokeilu odottaa maauimalassa. Lähdetään toki halvimmalla vaihtoehdolla liikkeelle!
- TJ..
- Snorkkeli (se putki) on juuri niin yksinkertainen kuin näyttääkin, mutta senkin hankinnassa pitää muistaa että sen sisätilavuus ei saa olla liian suuri. Ei muuten tuuletu kunnolla ja saattaa tulla ongelmia CO2:n kanssa.
- Urheilukaupan maskit ja snorkkelit riittää mainiosti. Varmista kuitenkin että maski pitää vettä, mikään ei v***tuta enemmän kuin vuotava maski. Toisekseen sukelluskaupasta voi saada kamat halvemmalla kuin urheilukaupasta, kannattaa seurailla...
- Maskin kanssa voi käyttää piilolaseja, mutta ei tavallisia rillejä. Samoin uimalaseja ei voi käyttää samalla, alkaa nimittäin vuotaa reunan alta ja silloin maski on yhtä tyhjän kanssa.
- Maskeja saa vahvuuksilla, kyllä. Ja jos snorklaa paljon niin sellainen kannattaa ostaa. Kanarian lomaa varten ei kannata, piilolasit tulee halvemmaksi. Hintaa tuollaisella vahvuusmaskilla on 100€ ja ylöspäin, mallista (ja ostopaikasta) riippuen.
- Jos koet pärjääväsi uimalaseilla niin niillä sitten, ei se maski mikään pakollinen varuste ole. Ja snorkkelin saa mainiosti pysymään uimalasien hihnan alla.
Tälläistä tällä kertaa...- Uimari, näkö -4
Juu, täytyy nyt heinäkuussa kiertää kauppoja ja katsoa, minkälaisia snorkkeleita on myynnissä. Vinkeistä rohkaistuneena ostan siis vain snorkkeliputken ja liitän sen uimalasien gumminauhaan kiinni. Lopputuloksesta en tiedä...
- TJ..
Uimari, näkö -4 kirjoitti:
Juu, täytyy nyt heinäkuussa kiertää kauppoja ja katsoa, minkälaisia snorkkeleita on myynnissä. Vinkeistä rohkaistuneena ostan siis vain snorkkeliputken ja liitän sen uimalasien gumminauhaan kiinni. Lopputuloksesta en tiedä...
Kannattaa kokeilla, ei se kustannus ainakaan ole mitenkään päätähuimaava. Jos ei toimi niin sitten maski lisäksi.
Oikeista sukelluskaupoistakin kannattaa kysellä, www.snorkkeli.net sivustolta löytyy linkkilistaa kotimaisiin ja ulkomaisiin kauppoihin.
Ja sitten on tietysti legendaarinen Auvon bussi, mutta siellä pitää tietää mitä haluaa.
- Maskimies
Uimalaseilla ei kannata kovin syvällä käydä. Lasien sisään jäävä ilma kun painuu kokoon ja syntyvä alipaine saattaa vahingoittaa silmiä. Maskissa taas korvaavaa ilmaa pääsee sisään lisää nenän kautta, mikä estää "imukuppi-ilmiön".
- dsa
Mikä tuo "kovin syvä" on? Eli onko se 2 metriä vai kymmenen metriä?
Kiitti vastauksesta... - maskimies
dsa kirjoitti:
Mikä tuo "kovin syvä" on? Eli onko se 2 metriä vai kymmenen metriä?
Kiitti vastauksesta...Riippuu varmaan uimalasien mallistakin. Itse kun olen kokeillut niin imu alkaa koskea silmiin jo 3-5 metrissä. Voi olla, että paksu pehmuste joko lasien reunassa tai ihon alla auttaa jonkin verran.
- Pee2
maskimies kirjoitti:
Riippuu varmaan uimalasien mallistakin. Itse kun olen kokeillut niin imu alkaa koskea silmiin jo 3-5 metrissä. Voi olla, että paksu pehmuste joko lasien reunassa tai ihon alla auttaa jonkin verran.
Sinne lasin sisälle muodostuu siis ylipaine, joka painaa silmämunaa, koska ulkopuolinen paine on suurempi puin uimalasin sisällä oleva paine, muuten hyvä ja oikea neuvo. Maskissa samaa ei tapahdu kun nenän kautta voi puhaltaa lisää ilmaa=suuremman paineen sinne maskin sisälle.
Pehmuste ei auta lasin reunassa kun se paine vaikuttaa silti samalla tavalla.
Syvyys on yksilöllinen, mutta tuo 3-5m on aika hyvä suunta. E se ihan tunnu kun pään pinnan alle laittaa, mutta jo uima-altaan pohjalla tuntuu ikävältä.
Lisäksi itse käytän mielummin maskia, koska se estää veden menon nenään.
Ihan kelvollisen maskin ja putken saa 40-50e Suomestakin eli ei se rahasta jää kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 711128
- 981074
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23943Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔65895Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126870- 129828
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen20800- 58785
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27751- 45676
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46661Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6653- 19627
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka142622Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok128621Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48610Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80602- 35600
- 48594
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12589