Maksan haju

Tota noin

Ostin porsaan maksaa ja tein siitä kastikkeen. En tiedä, missä vika, mutta tämä maksa haisee kypsennettynäkin vahvasti NAVETALLE! Tuntuu epäilyttävältä... Mikähän tässä voisi olla, kun mielestäni haju ei ole ollut aina tällainen näin epämiellyttävä? Maksa oli kyllä ihan tuore.

8

4849

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomipoju24

      Kyllähän maksassa on usein semmoinen navetan "tuoksu".

      • Poro Tallinnasta

        Sianmaksa on voimakkaamman "tuoksuista" kuin esim. naudanmaksa. Liota ensi kerralla sianmaksaa maidossa. Pitäisi kuulemma auttaa tuohon "hajuongelmaan".


    • porsaan maksaa ?

      Ei porsaan maksa ole ihmisille tarkoitettu. Jos maksaa haluat syödä, nauta, karitsa ja broileri käyvät ja tietysti monet riistaeläimet, mutta ei porsaan maksaa se on tarkoitettu koirille. Tulee pahaolo pelkästä ajatuksesta.

      • ...

        ja lampaan / karitsan maksa maistuu villalle, ihan kamalaa.


    • Goya

      Vaikka olen suuri maksan ystävä ja syön sitä lähes viikottain, en ole vielä koskaan törmännyt kaupassa porsaanmaksaan, vaan aina vain naudanmaksaan. Mistä sinä porsaanmaksaa löysit? Tosiaan, se lienee tarkoitettu lähinnä kotitekoiseen maksalaatikkoon.
      Voi olla, kuten joku arveli, että porsaanmaksassa on voimakkaampi maku kuin naudanmaksassa. Hassua, koska munuaisissa on juuri päin vastoin: porsaanmunuaiset ovat miedompia ja naudanmunuaiset voimakkaampia.
      Vihje vielä maksasta: älä kypsennä naudanmaksaa liikaa, se sitkistyy ja kuivuu. Naudanmaksa on herkullisimmillaan sisältä vähän roseena.

    • Sianmaksa

      Niin minunkin mielestä haisee melkein sian paskalle. Söin kuitenkin nälkääni saadakseni rautaa alhaisen hemoglobiinin vuoksi. Jonkun kertoman mukaan hajua saa pois liottamalla sianmaksaa maidossa ennen paistoa.

    • miten_maksa

      maksa vain kipasee pannulla -tässä lastenkin lemppari
      https://www.ruokatieto.fi/keittokirja/ruokaohjeet/raikas-maksakastike
      Lampaan maksa ja munuaiset herkkujen aatelia !
      https://kotiliesi.fi/himahella/maksa-pikaruokaa-kokeile-maksaa-venetsialaiseen-tapaan/
      40 luvulla keitettiin maksaa kokonausena esim leikkeleeksi .ensn liotus
      1 dl vettä ½ tl suolaa ½ tl etikkaa ⅓ tl jauhettua mustapippuria 1 laakerinlehti
      Liota maksaa tunti kylmässä vedessä ennen keittämistä. Poista maksasta pintakalvo ,
      Jos teet soosiksi, paloitte,
      -400 g, naudan maksaa. 1 l, vettä. 4, laakerinlehteä. 15, valkopippuria ... Lisää maksa ja mausteet (ei suolaa) kiehuvaan veteen; Lisää vettä niin että maksa peittyy; Poreiluta kannen alla noin 35 minuuttia, tarkista maksan kypsyys tikulla. Maksa on kypsää, kun neste on kirkasta.
      Suodata keitinliemi ja lisää siihen ½ dl suolaa ja lisää jäähtyneseen takas maksa , säilytä jaakaapissa.
      Viipaleena syötiin puolukkasurvoksen kanssa ja pottumuusin , olipa nannaa. ...

    • Anonyymi

      juuri nyt outo haju Snelmannin naudan maksassa kuin kumi...tässä tyhmänä pähkäilen kun kermajastikekin jo valmis, uskaltaako syödä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe